Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

10 rzeczy, które każdy facet powinien wiedzieć – badania profilaktyczne i nie tylko [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Troska o własne zdrowie to najwyższy wyraz męskiej odpowiedzialności (poza troską o inną osobę). Temat badań przesiewowych jest regularnie podnoszony w mediach, jednak dane wciąż wykazują, że dla części panów aspekt ten wciąż pozostaje równie niezrozumiały, co zbędny. Oto zdrowotny dekalog, o którym powinien pamiętać każdy prawdziwy mężczyzna!

badania profilaktyczne
mat. nadesłany

Badania profilaktyczne – które powinno się wykonywać co roku?

Większość zaburzeń i chorób manifestuje się poprzez zmiany parametrów, które są uzyskiwane po wykonaniu prostych badań przesiewowych.

Morfologia ogólna

Z tego powodu obserwacja zawyżonych lub zaniżonych wyników morfologii ogólnej jest pierwszym wskaźnikiem, pozwalającym odpowiednio szybko wprowadzić odpowiednie działania lecznicze. Średnia długość życia mężczyzn w Polsce jest o kilka lat niższa, niż ma to miejsce w przypadku populacji kobiet. To, według niektórych ekspertów, może być bezpośrednio skorelowane z powszechnie mniejszym przykładaniem wagi do tematu zdrowia przez panów.

Badanie moczu

Oprócz wcześniej wspominanej morfologii każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku wykonać ogólne badanie moczu, określić stężenie glukozy we krwi oraz profil lipidowy, a także przeprowadzić próby wątrobowe. Wykonanie zestawu badań tego typu można bardzo często zrealizować podczas jednej wizyty w przychodni lub laboratorium diagnostycznym.

Jakie badania powinno się wykonywać wraz z upływaniem kolejnych lat życia?

Morfologia ogólna i badanie moczu to zaledwie część testów diagnostycznych, które pozwalają na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości we funkcjonowaniu poszczególnych układów organizmu.

Badanie oznaczenia hormonu tyreotropiny

Każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien wykonywać badanie oznaczenia hormonu tyreotropiny, który stanowi marker wykrywania zaburzeń o podłożu nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W populacji obserwuje się wzrost zachorowań na choroby tarczycy właśnie w piątej dekadzie życia, a dodatkowymi objawami mogą być między innymi problemy ze snem i koncentracją, a także wypadanie włosów oraz nagła utrata masy ciała.

mat. nadesłany

Badanie EKG i oznaczenia markerów nowotworowych

U mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia powinno się również regularnie wykonywać badanie EKG oraz przeprowadzać oznaczenia markerów nowotworowych, które pozwolą na szybki proces diagnostyczny w przypadku zaburzeń płynących ze strony układu naczyniowego oraz pozostałych.

Wykrywanie i diagnostyka chorób nowotworowych

Zmianami o charakterze nowotworowym, które dotyczą sporego odsetka populacji męskiej, są te obejmujące męskie narządy płciowe – jądra i gruczoł krokowy.

Profilaktyka raka jąder

Profilaktyka raka jąder obejmuje przede wszystkim samobadanie, które ma na celu szybkie wykrycie niepokojących zmian o charakterze guza lub zgrubienia. Takie działanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu przez wszystkich mężczyzn od momentu ukończenia 18 roku życia.

Oznaczenie białka PSA

Z kolei szybkie wykrywanie nowotworowych zmian prostaty opiera się na oznaczeniu stężenia białka PSA, a także zwróceniu uwagi na potencjalne nieprawidłowości w oddawaniu moczu oraz zaburzenia funkcji seksualnych. Niezbędne jest również badanie per rectum, pozwalające ocenić patologiczny przerost gruczołu krokowego.

mat. nadesłany

Inne badania profilaktyczne – o czym powinien pamiętać każdy mężczyzna?

Dla wielu mężczyzn regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia wciąż stanowi pewnego rodzaju temat tabu. Okazuje się jednak, że wcześniej wymienione rodzaje badań diagnostycznych to zaledwie część z tych, które są zalecane przez lekarzy.

RTG płuc

Badanie RTG płuc powinno być wykonywane co dwa lata, a w przypadku palaczy – każdego roku. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jednym z najczęstszych skutków nałogu tytoniowego, przez co wczesne uwidocznienie zmian w budowie samego narządu daje szansę na modyfikację stylu życia i zminimalizowanie skutków wielu lat palenia papierosów.

mat. nadesłany

Pomiary ciśnienia…

Z kolei regularne pomiary ciśnienia tętniczego powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, chociaż część ekspertów zaleca kontrolowanie tego parametru co kilka miesięcy. Nadciśnienie tętnicze i wynikające z niego choroby naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w populacji, dlatego nauka obsługi zwykłego ciśnieniomierza automatycznego w zaciszu domowym pozwala na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

…i ubezpieczenie na życie

Taka idea powinna bowiem kierować każdym przedstawicielem męskiej części naszego społeczeństwa – ubezpieczenie na życie z Warta.pl pozwala na pełne przejęcie kontroli nad kwestią swojego zdrowia, jednak gwarancja jego utrzymania na odpowiednim poziomie będzie możliwa wyłącznie wówczas, gdy każdy mężczyzna zapamięta kilka podstawowych aspektów na temat badań profilaktycznych, a następnie wprowadzi je do swojego życia!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj