Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

100 tysięcy złotych dla rybnickiego szpitala przekazały Lasy Państwowe

Facebook Twitter

Leśnicy pomagają służbie zdrowia. 100 tysięcy złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku przekazały Lasy Państwowe. Czek na taką kwotę wręczył w poniedziałkowe (08.03.) popołudnie na ręce Ewy Ficy dyrektor lecznicy, Józef Kubica dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

 Józef Kubica: Jaka sytuacja jest wiadomo, wszyscy o tym wiedzą, że dla naszego społeczeństwa sytuacja jest najtrudniejsza, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu pieniędzy które mamy na pomoc społeczną dla szpitali. To nie jest tak, że tylko Rybnik, bo dobitna pomoc jest dla tego szpitala, był też respirator dla Raciborza, poza tym jeszcze 15 innych szpitali i pogotowia. Jakiekolwiek pieniążki będziemy mieli to będziemy pomagali, bo tak trzeba, to jest nasz obowiązek. Jesteśmy specyficzną grupą ale doskonale rozumiemy sytuację obecną w społeczeństwie.

Dyrektorka rybnickiego szpitala zapowiedziała, że za otrzymane pieniądze zostanie kupiony aparat do znieczulenia:

Ewa Fica: Kwota będzie przekazana na aparat do znieczulenia, będzie służył praktycznie wszystkim pacjentom, przede wszystkim mieszkańcom regionu. Jest to sprzęt niezbędny dla nas i każda najmniejsza pomoc dla naszego szpitala jeżeli chodzi o sprzęt jest bardzo mile widziana. Dziękuję bardzo, że mieliście na względzie ten szpital i tą społeczność, jeszcze raz bardzo dziękuję.

Leśnicy przekazują nie tylko pieniądze, ale także osocze

– podkreślił wiceminister Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa:

Edward Siarka: Leśnicy włączyli się w bardzo ważną akcję, która ratuje życie, to jest oddawanie osocza. Zainicjowaliśmy taką akcję i właściwie dzisiaj w każdym nadleśnictwie są ludzie, którzy przeszli covid,  oddają osocze, włączają się w tą akcję i dzięki temu możemy pomagać wszystkim tym, którzy wymagają wsparcia w tych najtrudniejszych przypadkach, kiedy ludzie potrzebują pomocy.

Przekazanie czeku poprzedziło I EkoForum Samorządów, jakie odbyło się w siedzibie rybnickiego nadleśnictwa, poświęcone ono było problemom związanym z poprawą jakością powietrza.

I EkoForum Samorządów, wspólnie o czyste powietrze za nami!

W Nadleśnictwie Rybnik „na żywo” obecni byli: Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś, Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka – pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katwowicach Józef Kubica oraz Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA Jacek Miketa. Zdalnie w Ekoforum Samorządów wziął udział Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński. Do wypracowania wspólnych kierunków przeciwdziałania smogowi i niskiej emisji oraz poprawienie jakości powietrza, zaproszeni zostali samorządowcy z zachodniego subregionu województwa śląskiego.

Ze względu na panujące obostrzenia samorządowcy połączyli się zdalnie. Wśród tematów podniesionych przez prelegentów były m.in. rola lasów w redukcji CO2 czy rozwój znaczenia ekologii w nowoczesnym biznesie.

Wielką wartością tego typu spotkań jest wymiana idei i pomysłów. Właśnie po takich dyskusjach możemy starać się wprowadzać proponowane rozwiązania w formie projektów. Jest bowiem co robić, do wymiany jest nadal prawie 3 miliony pieców starego typu. Cenną i ciekawą inicjatywę w tym temacie zgłosił burmistrz Kuźni Raciborskiej. To swego rodzaju rozwiązanie pilotażowe ciepłowni dla mieszkańców, które ma wykorzystywać zrębki. Niezwykle ważne jednak jest, zapewnić stałość dostaw oraz cenę, która będzie sprawiała, że ciepło w ten sposób pozyskiwane będzie konkurencyjne.

– podkreślił Edward Siarka pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Rola Lasów Państwowych w walce o czyste powietrze jest niepodważalna

– podkreślał dyrektor RDLP w Katowicach Józef Kubica:

Wymiana pokoleniowa drzewostanów pozwala, oprócz pozyskiwania najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno, zwiększać bilans tlenowy. Stare drzewostany, których jest coraz więcej w naszej dyrekcji już nie są tak efektywne w oczyszczaniu powietrza. Wieloletnie działania leśników pozwalają jednak na sukcesywną wymianę pokoleń, tak by Nasze przyszłe pokolenia, mogły korzystać z tego wielkiego daru jakim są lasy i z czystego powietrza które dzięki nim mamy.

Podsumowane zostały również dotychczasowe działania województwa śląskiego na rzecz czystego powietrza. Wśród samorządów zaś jednym z głównych postulatów było usprawnianie podłączania kolejnych gospodarstw do gazociągów. Błękitne paliwo wspólnie z zieloną odnawialną energią i potencjałem w pochłanianiu CO2 przez lasy mogą stać się głównymi elementami pozwalającymi skutecznie walczyć ze smogiem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj