Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

102. rocznica walk w obronie Śląska Cieszyńskiego

Facebook Twitter

Tradycyjnie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili pamięć poległych obrońców Śląska Cieszyńskiego, którzy w 1919 roku walczyli o kształtowanie granic Rzeczypospolitej Polskiej. Z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie miało skromniejszy charakter.

mat.prasowe/ Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Dzisiaj (26.01.) w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach, dzięki uprzejmości ks. kan. Mariana Brańka, odprawiona została msza święta w intencji poległych obrońców Śląska Cieszyńskiego w 1919 roku. Mszę świętą, z udziałem pocztu sztandarowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, celebrował Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppor. SG Artur Suska, a ekumenicznie uczestniczył w niej Dziekan Ewangelicki ks. płk SG Kornel Undas.

mat.prasowe/ Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy, w asyście warty honorowej, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogile żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach, pod Krzyżem majora Wojska Polskiego Cezarego Hallera w Kończycach Małych oraz na cmentarzu ewangelickim i katolickim w Skoczowie. Oddali w ten sposób hołd poległym bohaterom.

Z uwagi na obostrzenia obowiązujące zarówno w Polsce jak i w Republice Czeskiej, wydarzenie miało skromniejszy charakter i odbyło się w ograniczonym gronie, z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Tym samym nie udano się na cmentarz w Suchej Górnej, Stanowie oraz Olbrachcicach. Wizyty na nekropoliach w Czechach były nieodłącznym elementem uroczystości w latach ubiegłych.

mat.prasowe/ Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj