Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Policja chwali za obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwych kierujących. 3,6 promila… i jechał

Facebook Twitter

Nie brakuje dnia bez informacji o zatrzymanych kierowcach, którzy nie tylko z powodu cofnięcia uprawnień nie powinni wsiąść za kierownicę, ale także ich stan fizyczny na to nie pozwalał. Dwóch nietrzeźwych zostało zatrzymanych w Cieszynie.

nietrzeźwy
fot. KPP Cieszyn

Nietrzeźwy kierowca wiezie śmierć

Cieszyńska policja podaje dwa przykłady z tego miesiąca. Tutaj też pochwała przypadkowych świadków zdarzenia, których zdecydowana postawa doprowadziła do zatrzymania dwóch skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na terenie Cieszyna, gdzie 37-letni mieszkaniec Czechowic-Dziedzic i 34-latek z Ogrodzone na ulicy Bucewicza ujęli kierowcę opla astry, który swoim zachowaniem zagrażał bezpieczeństwu nie tylko kierujących, ale i pieszych. Jak ustalili policjanci, 34-latek był zmuszony gwałtownie hamować i zjechać na przeciwległy pas ruchu, aby uniknąć zderzenia z oplem, którym kierował 53-latek.

Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że miał on w wydychanym powietrzu ponad 3,6 promila alkoholu. To nie wszystko. W czasie dalszych sprawdzeń policjanci ustalili, że był on poszukiwany trzema listami gończymi i posiadał dwa zakazy prowadzenia pojazdów, w tym jeden dożywotni. 53-latek trafił już do zakładu karnego. Teraz dodatkowo odpowie za popełnione przestępstwa, za które grozi mu kara nawet 5 lat więzienia.

Drugie zdarzenie było związane z kolizją osobówki i autobusu, w którym znajdowało się 22 pasażerów. Kierujący osobowym mitsubishi 31-letni mężczyzna, skręcając w ulicę Jastrzębską, nie zapanował nad pojazdem, w wyniku czego uszkodził barierki oddzielające chodnik od jezdni i doprowadził do kolizji z autobusem. Kierowca usiłował uciec, ale udaremnili mu to świadek zdarzenia oraz kierowca innego autobusu.

Gdy policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości, okazało się, że miał on w organizmie blisko trzy promile alkoholu. Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca będzie odpowiadał przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Za spowodowaną kolizję został już ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

fot. KPP Cieszyn

Na pochwałę zasługuje obywatelska postawa świadków tych sytuacji – pisze policja w Cieszynie.

Ich zdecydowana reakcja pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców, którzy stwarzali realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto po raz kolejny podkreślić, iż właściwa reakcja osób postronnych pozwoliła najprawdopodobniej uniknąć tragedii na drodze. Dlatego przypominamy, że jeżeli widzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, należy zareagować i zadzwonić na numer alarmowy 112. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania. Dziękujemy i gratulujemy wzorowej postawy!

Może Ciebie zainteresuje:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024