Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

40-lecie Porozumień Jastrzębskich. 11 listopada najważniejsze uroczystości

Facebook Twitter

Msza za Ojczyznę, wernisaże wystaw oraz koncert zatytułowany "Heroizm Witolda Pileckiego". W środę (11.11.) wyjątkowe wydarzenia z okazji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego. W JSW apelują: 11 listopada o 20.00 zapalcie świeczkę w oknie dołączając do grona tych, którzy pamiętają o górnikach bohaterach.

Święto Niepodległości wybraliśmy z pełną rozwagą, bo to dzień, w którym oddajemy hołd narodowym bohaterom, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godność i wolność dla nas wszystkich.

-piszą organizatorzy kampanii przypominającej wydarzenia sierpnia 1980 roku.

11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 wernisażem archiwalnych zdjęć dokumentujących Porozumienie Jastrzębskie. Ta niezwykła ekspozycja znajduje się w Jastrzębiu- Zdroju, na chodniku przy parkingu KWK „Zofiówka”, czterdzieści lat temu nazywanej „Manifest Lipcowy”. To miejsce to symbol, bo właśnie w tej kopalni podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Ekspozycja składa się z 20 fotografii których autorem jest zanany fotoreporter Józef Żak. Na prezentowanych zdjęciach z precyzją dokumentalisty udało mu się uchwycić niezwykły klimat jaki towarzyszył tym historycznym wydarzeniom. Są one ukazane nie tylko z perspektywy górników, bohaterów tych wydarzeń, ale także miasta i jego mieszkańców.

Strajkujący górnicy przed cechownią KWK „Manifest Lipcowy”

O godz. 10.00 w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju otwarta zostanie wystawa fotografii zatytułowana „Zasłużony Kapelan Solidarności” poświęcona księdzu prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane fotografie ukazują postać wybitnego człowieka, niezwykłego księdza, wielkiego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra, gdzie zaczęła się jego życiowa droga duszpasterza ludzi pracy.

Także w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju rozpocznie się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Msza koncelebrowana będzie pod przewodnictwem ks. prałata Bernarda Czerneckiego. Ten niezwykły duszpasterz był wieloletnim proboszczem „ kościoła na górce”, wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny. To w murach tej Świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego mogli zawsze liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana Solidarności.

Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego będą miały też artystyczny wymiar. Także w Kościele Parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju o godz. 16.00 rozpocznie się koncert zatytułowany „Heroizm Witolda Pileckiego”.

W tej scenicznej formule chcemy podkreślić, iż patriotyzm ma niejeden wymiar, a droga do wolnej Ojczyzny wiedzie zarówno przez niezwykły heroizm Witolda Pileckiego jak i niezłomną postawę górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego.

Koncert transmitowany będzie online na stronie akcji – www.PorozumienieJastrzebskie.pl.

Po zakończeniu koncertu ksiądz prałat Bernard Czernecki zostanie wyróżniony tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia „Jastrzębski Sport”. Wyróżnienie to zostało przyznane za krzewienie iście sportowych wartości takich jak upór, determinacja i wola walki w obronie strajkujących i represjonowanych górników.

www.porozumieniejastrzebskie.pl

Akcja Fundacji JSW od początku spotkała się ze wsparciem mieszkańców regionu. Przedstawiciele lokalnych społeczności takich jak samorządowcy, władze gmin, stowarzyszenia, kluby czy placówki edukacyjne, od kilku tygodni własnymi inicjatywami wspierają naszą akcję, pomnażając grono tych, którzy pamiętają o górnikach bohaterach. Z takim wsparciem spotkała się też zaplanowana na wieczór akcja ambientu świetlnego. Wtedy nie tylko na budynkach JSW, ale też obiektach użyteczności publicznej, a nawet niektórych blokach mieszkalnych zapalą się światła w oknach, tworząc symboliczną 40-stkę.

Wierzymy, że ideały jakie przyświecały górnikom którzy 40 lat temu wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie są nadal ważne dla nas wszystkich. Nie pozwólmy by czas zatarł pamięć o bezimiennych górnikach którzy 40 lat temu zapisali najpiękniejszą kartę w historii Polski. Apelujemy: 11 listopada o godz.20 zapalcie świeczkę w oknie dołączając do grona tych którzy pamiętają o górnikach bohaterach.

„Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP” swym patronatem objął prezydent Andrzej Duda:

Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu.

– przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021