Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Amfiteatr w Żorach zniszczony. Wandale wybili tam szyby

Facebook Twitter

Wandale zaatakowali amfiteatr w Żorach. Szkód jest sporo, a jedna wybita szyba to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Amfiteatr w Żorach

Amfiteatr w Żorach zaatakowali wandale. Kilkadziesiąt tysięcy złotych – na tyle oszacowano zniszczenia na terenie obiektu mieszczącego się pod murami obronnymi. Nieznani sprawcy rozbili tam szyby w balustradach. Wandali szuka policja, a miasto jest oburzone kolejnym aktem wandalizmu. Z Adrianem Lubszczykiem Naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Adrian Lubszczyk

Adrian Lubszczyk: Powybijane zostały szyby, to jest kilkanaście szyb w balustradach, także stłuczone zostało szklane naświetle, prowadzące do budynku gospodarczego. Całe koszty zostały oszacowane przez ubezpieczycieli na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponieważ to są specjalne szyby odpowiednio zabezpieczone przez wybiciem, żeby nikogo nie skaleczyły. Wartość jednej takiej szyby to jest kilka tysięcy złotych.

Amfiteatr w Żorach, wcześniej lwy – wandale nie mają litości

Na miejscu jest monitoring, ale niczego nie uchwycił. Oznacza to że do ataku doszło z większej odległości. Niewykluczone że ktoś strzelał do szyb. Kilka tygodni wcześniej z broni paintballowej strzelano do figur lwów z parku miejskim:

Adrian Lubszczyk: Jest to bardzo prawdopodobne, tam też w sierpniu mieliśmy dewastację jeśli chodzi o lwy. Lwy zostały wymalowane czerwoną farbą, być może właśnie z broni paintballowej. Tak to wygląda. My staramy się to wszystko wyczyścić, naprawić na tyle, na ile to jest możliwe. Ale jesteśmy oburzeni tymi atakami, aktami wandalizmu, to jest przerażające, że nowe przestrzenie miejskie, piękne przestrzenie, rewitalizowane przez miasto dla mieszkańców, są też przez mieszkańców niszczone.

Po ataku Miasto Żory rozbudowało monitoring wokół amfiteatru pod murami obronnymi w Żorach.  A przypomnijmy, że budowa amfiteatru kosztowała 2,5 mln złotych z czego 1,5 mln pochodziło z funduszy europejskich.

Czytaj więcej: 

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023