Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą pieniądze na walkę ze smogiem, ale nie wiadomo jak duże

Facebook Twitter

Prezydent miasta, Piotr Kuczera o rządowym wsparciu dla Rybnika rozmawiał z pełnomocnikiem rządu ds. programu "Czyste powietrze", Piotrem Woźnym.

Po dwugodzinnej rozmowie, po przedstawieniu całego schematu funkcjonowania dostaw ciepła w Rybniku, doszliśmy do wniosków, że regulamin dopłat dla mieszkańców w Rybniku dobrze funkcjonuje, jednocześnie wskazałem na zasób ZGM-u jako ten, który jest własnością gminy i mielibyśmy pewną łatwość w inwestowaniu, bo wiemy jaki jest układ właścicielski. Ta informacja też została odnotowana. Przekazałem materiały, które wskazują, na jakim etapie inwentaryzacji tych wszystkich źródeł jesteśmy. Umówiliśmy się na kolejne spotkania, pełnomocnik był po spotkaniach z Katowicami, z Zabrzem, byliśmy trzecim miastem w kolejności no i zakładam, że w kolejnych tygodniach, po analizie tych materiałów w ministerstwie będzie kolejne spotkani i propozycje ze strony rządowej – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W czasie tego spotkania nie padły jednak deklaracje co do kwoty, jaka z budżetu państwa mogła by trafić do Rybnika, by zasilić wydatki na walkę o czyste powietrze:

Zapytałem o kwotę wprost, ale na tym etapie nie chciał pan pełnomocnik wskazywać kwot i tu się zgodzę z nim, że trzeba podejść indywidualnie do każdego miasta, np. bardzo prosta kwestia jak własność sieci, inaczej wygląda w Katowicach, Zabrzu czy Rybniku, są pewne wspólne elementy. Na pewno mówimy o tym, że 100 % dofinansowanie mieszkańców pod hasłem, że są najbiedniejsi, nie do końca jest logiczne, widzę, że strona rządowa lekko się wycofuje z tego stanowiska. W skali kraju na pewno mówimy o bardzo dużych pieniądzach, no zobaczymy jakie będzie podejście indywidualne do każdego z miast, jesteśmy na początkowym etapie tych działań.

Równocześnie rybniccy radni przyjęli plan zaopatrzenia w ciepło dla Rybnika w zakresie źródła zasilającego miejski system ciepłowniczy. Zakłada on, że w sezonie grzewczym 2022-2023 podstawowym źródłem będzie ciepło płynące z Elektrowni Rybnik, wspomagające będzie ciepło z EC Chwałowice:

To znaczy, że dzisiaj ciepło płynie nam z Chwałowic w kierunku centrum miasta i Nowin, oznacza to, że trzeba dobudować odcinek magistrali z elektrowni do Orzepowic, okolic szpitala, postawić odpowiednie instalacje na terenie elektrowni oczywiście i przesłać to ciepło w drugą stronę, czyli od elektrowni w kierunku centrum i Nowin. Jednocześnie to źródło pomocnicze- jak powiedziałem- w Chwałowicach będzie funkcjonowało. Ten plan zakłada, że od roku 2022, na jesień od września, tym dostarczycielem ciepła będzie elektrownia Rybnik. Uwarunkowane jest to oczywiście tym, czy dostaniemy dofinansowanie.

A my dodajmy, że w latach 2015-2018 na działania związane z likwidacją niskiej emisji w Rybniku wydanych zostanie 75 milionów złotych: to dotacje do wymiany źródeł ciepła, termomodernizacje i inwestycje w budynkach miejskich.

Cała prezentacja dotycząca walki ze smogiem w Rybniku: TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj