Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bocianie gniazdo w Zebrzydowicach zajęte, ale nie przez bociany…

Facebook Twitter

Bocianie gniazdo w Zebrzydowicach zostało naprawione, bo mieszkańcy liczyli, że wprowadzi się do nich para sympatycznych bocianów. Niestety, lokal zajął ktoś inny i niestety...nie jest to dobra wiadomość.

Bocianie gniazdo w Zebrzydowicach
Fot. Materiał nadesłany

Bocianie gniazdo w Zebrzydowicach – zajęte, ale nie przez bociany… Zamieszkała w nim gęsiówka egipska.  W programie popołudniowym Radia 90 informowaliśmy, że strażacy z Zebrzydowic na prośbę mieszkańców ulicy Różanej, wyremontowali bocianie gniazdo, licząc, ze wprowadzi się bocian. Wprowadziły jednak inne ptaki. Mamy je na zdjęciach, mamy też wyjaśnienie co to za gatunek, to nie są dobre wiadomości. Jak zwykle pomógł nam

Tomek Sczansny: Powinniśmy się cieszyć na widok każdych ptaków, które widzimy, ale nie w przypadku tego gatunku, dlatego, że to nie jest nasza polska gęś, a gęsiówka egipska. Jej takim naturalnym miejscem jest Afryka, – ale lata temu i teraz też zresztą – są hodowane w celach takich ozdobnych. Niestety lata temu one uciekły z hodowli i wyprowadziły pierwsze lęgi bodajże w 2007 roku i tak zawładnęły już niektórymi stawami. Uznawany ten gatunek jest jako gatunek inwazyjny, zagrażający naszej przyrodzie dlatego, że jest agresywny wobec naszych rodzimych gatunków i wręcz niebezpieczny dla nich.

– tłumaczy w Radiu 90 ornitolog Tomek Sczansny.

Fot. Materiał nadesłany

Tomek Sczansny: Naturalnie one zajmują takie siedliska blisko wody, ale zajmują też gniazda innych ptaków i w tym przypadku zajęły gniazda bociana białego. To nie jest odosobniony przypadek, dlatego że takie rzeczy miały miejsce nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach i kończyły się sukcesem. Z jaj wykluwa się pisklaki, które jako takie puszyste kulki wylatywały z tego gniazda. Nie wiadomo jak to będzie jeżeli przyleciałby bocian, bo zapewne mogłyby tam być jakieś agresywne walki i też nie wiadomo czy one przystąpią do lęgu, ale może się tak zdarzyć. Dobrze jest właśnie kiedy taki materiał gniazdowy się wymienia w gnieździe bocianem czy go uzupełnia. Dobrze jest także, żeby gniazdo obielić imitując odchody bocianów, co sprzyja właśnie zajmowaniu takich miejsc, dlatego, że taki przelatujący bocian myśli, że to miejsce jest dobre, bo było wcześniej zajęte przez jakieś bociany. To właśnie pomaga.

 

… to pobielenie gniazda robi się właśnie wtedy, gdy szykowane jest do sezonu. I jeszcze jedno: gęsiówki egipskie są bardzo głośne w porównaniu z rodzimymi gatunkami:

Tomek Sczansny: Nie dość, że zagrażają tym naszym rodzimym gatunkom, to jeszcze są najgłośniejsze zawsze na stawie i jak one gdzieś tam się chowają po trzcinach czy pływają po otwartej wodzie, to je pierwsze słyszymy. Nie są to takie naturalne nasze polskie głosy natury, słychać wyraźnie – jeśli chodzi o dźwięk, że to nie jest nasze.

Tomek Sczansny co tydzień w niedzielę w Opowieściach o regionie w Radiu 90 opowiada o ptakach i zwierzętach z naszych lasów. Sprawdźcie kolejne odcinki na radio90.pl, tam między innymi szeroki temat prawdziwych bocianów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024