Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych powstaje w Rybniku

Facebook Twitter

Zespół Szkół Technicznych to pierwsza w regionie szkoła w której powstaje Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. To przede wszystkim nowoczesne, multimedialne, wyśmienicie wyposażone pracownie.

Rozporządzenie metanowe

W Zespole Szkół Technicznych w Rybniku powstaje Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. Będą z niego mogli korzystać uczniowie oraz pracownicy firm górniczych i okołogórniczych.
To projekt wart blisko 13 mln złotych, dzięki któremu w budynku szkoły oraz w warsztatach powstaną nowoczesne pracownie. Mówi Piotr Tokarz dyrektor ZST w Rybniku:

Piotr Tokarz: To są nowe technologie, nowe technologie w górnictwie. Jest to skierowane nie tylko dla górników, ale również automatycy, elektrycy, mechatronicy, mechanicy, gdyż to nowe technologie tam wchodzą. Jest skierowane nie tylko do uczniów, ale również i pracowników, którzy będą się przebranżowić, zmieniać profesje bądź uzyskiwać dodatkowe uprawnienia, certyfikaty. Powstaną pracownie napędów, pneumatyki, elektropneumatyki, pracownie hydrauliczne, pierwsza pracownia bijarów z oprogramowaniem 3D, gdzie uczniowie będą mogli trochę poznać się w wirtualnej rzeczywistości. Będzie to pracownia 25-stanowiskowa, 15 stacjonarnych stanowisk, 10 mobilnych.

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych ma być gotowe na 1 września przyszłego roku. Do tego czasu ma powstać infrastruktura i przeszkoleni zostaną nauczyciele. Dzięki projektowi ZST zostanie najnowocześniejszą placówką w tej branży:

Piotr Tokarz: To są dodatkowe możliwości. Będziemy placówką, która będzie chyba najlepiej wyposażona w tej branży i branży nie tylko górniczej, ale i okołogórniczej. Ja myślę, że ciekawa inwestycja. Takiej nie było. To są pierwsze inwestycje, które się pojawiły w kraju, w tej branży. W Rybniku właściwie jest to jedyna inwestycja w okolicy, tutaj branżowych centrów umiejętności w branżach technicznych. Nie ma tutaj szkoły, miasta, które to po prostu promuje.  

Inwestycja realizowana będzie przez Fundusz Rozwoju Systemów Edukacji. Liderem projektu jest ZST oraz Miasto Rybnik, a partnerem Jastrzębska Spółka Węglowa, Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa. Dodajmy, ze w ciągu ostatnich 5 lat szkole udało się pozyskać w sumie 20 mln złotych. To między innymi pieniądze pozyskane na projekty z programu Erasmus na praktyki młodzieży w hiszpańskiej Maladze, to także projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj