Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe place zabaw przy szkołach, w parkach. Będą w każdej dzielnicy i wsi Czerwionki-Leszczyn

Facebook Twitter

W każdej dzielnicy, sołectwie w Czerwionce-Leszczynach powstają nowe place zabaw. Gmina wyda na ten cel 4,5 mln zł.

Nowe place zabaw
fot. UGiM

Powstają nowe place zabaw w Czerwionce-Leszczynach. W każdej dzielnicy i sołectwie doposażone są lub budowane od podstaw miejsca, gdzie bawić mogą się dzieci. Karuzele, huśtawki, linaria, zjeżdżalnie i wiele innych urządzeń z pewnością sprawi radość najmłodszym, dla nieco starszych mieszkańców zaplanowano siłownie plenerowe, urządzenia street workout i miejsca do wypoczynku.  Pierwsze prace można już obserwować – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Hanna Piórecka-Nowak: Rodzinnie, aktywnie spędzić można czas w kilkunastu nowoutworzonych lub doposażonych miejscach. Pierwsze prace już można zauważyć, bo do 31 sierpnia mają zostać zakończone zadania w Czuchowie, Przegędzy oraz  jedna z dwóch zaplanowanych lokalizacji w Szczejkowicach i Książenicach. W Czuchowie powstaje kompleksowy plac zabaw, który zawiera zarówno urządzenia dla najmłodszych dzieci, jak i zestawy siłowni pod chmurką, czy urządzenia street workout. On powstaje za szkołą podstawową, a więc na dzieci, które wrócą do szkoły po wakacjach, będzie czekać wiele nowych atrakcji.

Przestrzeń publiczna Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny uatrakcyjniona zostanie o kolejne elementy małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Nowe place zabaw powstają przy szkołach, w parkach oraz przy zbiorniku Tama

fot. UGiM

W Przegędzy nowe urządzenia pojawiły się na terenie istniejącego już placu zabaw obok ośrodka zdrowia uatrakcyjniając to miejsce, dodatkowo o jedno duże urządzenie zabawowe doposażony został także plac zabaw przy szkole podstawowej. W Szczejkowicach urządzenia siłowe, wielofunkcyjny zestaw zabawowy oraz elementy małej architektury powstaną jeszcze w tym miesiącu przy boisku (ul. Gliwicka). W kolejnym etapie prac plac zabaw przy szkole w Szczejkowicach także zostanie doposażony. Podobnie będzie w przypadku  plac zabaw obok szkoły podstawowej  w Książenicach. Tam nowości pojawią się jeszcze przed pierwszym, wrześniowym dzwonkiem. Do końca listopada  kompleksowy plac zawierający zarówno urządzenia zabawowe, jak i urządzenia street workout powstanie także w Książenicach przy boisku (ul. Słoneczna). W tym samym czasie gotowy ma być plac zabaw w Stanowicach przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej z Gospodarczą, oraz w Bełku, gdzie zostanie zainstalowana na przykład tyrolka. W dzielnicy Dębieńsko przy ul. Zabrzańskiej powstanie plac zabaw dla młodszych dzieci.

W kolejnym etapie realizacji inwestycji – do 30 kwietnia przyszłego roku powstanie duży, kompleksowy plac zabaw w nowej lokalizacji w Czerwionce – przy zbiorniku Tama.

Hanna Piórecka-Nowak: W ramach tego zadania w Czerwionce zagospodarujemy nową przestrzeń przy zbiorniku Tama od strony ulicy Furgoła też powstanie duży, kompleksowy plac zabaw. Tam będą urządzenia dla dzieci, ale także urządzenia siłowni zewnętrznej i mała architektura.

Zamontowane tam będą liczne urządzenia zabawowe, m.in. piramida wspinaczkowa, deskorolka powietrzna, karuzela, ścianka wspinaczkowa, będą także urządzenia dla starszych mieszkańców – street workout, urządzenia siłowni zewnętrznej, stół piknikowy oraz mała architektura – ławeczki i kosze na śmieci.

W tym samym czasie realizacji zadania w Leszczynach kompleksowo doposażony zostanie park przy ul. Sportowej.  Z kolei w Palowicach ze względu na lokalizację placu zabaw w parku objętym ochroną konserwatorską urządzenia placu zabaw wykonane zostaną z robinii akacjowej. Tam na najmłodszych czekać będą huśtawki, sprężynowce, drabinki, ścianki wspinaczkowe, karuzele, edukacyjne dzwonki i bębny. Do końca kwietnia przyszłego roku w Dębieńsku przy boisku zlokalizowanym przy ul. Bełkowskiej, zamontowana zostanie ścianka wspinaczkowa dla dzieci, a także urządzenia street workout i siłowe.

fot. UGiM

Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 4,5 mln zł. Na realizację zadania Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny otrzymała dofinansowanie w wysokości 85% wartości zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

W ramach tej inwestycji utworzone zostaną nowe place rekreacyjne. Będą one wyposażone w elementy typowych placów zabaw dedykowanych dzieciom. Zaplanowaliśmy także montaż elementów do ćwiczeń, przeznaczonych dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Nowe, bezpieczne place zabaw dostępne dla każdego były ważnym oczekiwaniem mieszkańców, mamy więc nadzieję, że inwestycja przypadnie im do gustu, a obiekty będą dobrze służyć młodszym i starszym

– podkreśla Wiesław Janiszewski, burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024