Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budują gazociąg. Trwa także wycinka drzew w Rybniku i na terenie całego Nadleśnictwa Rybnik

Facebook Twitter

Trwa wielka wycinka drzew w Rybniku i okolicznych lasach. To w ramach prac przygotowawczych przed budową gazociągu.

https://rybnik.katowice.lasy.gov.pl/

Nie tylko w Nadleśnictwie Rudy Raciborskiej wycinają drzewa pod budowę gazociągu, prace również i to na o wiele większa skalę trwają w Nadleśnictwie Rybnik. Jak już was informowaliśmy spółka GAZ SYSTEM budować będzie gazociąg z Elektrowni Rybnik przez Rudy, Rybnik, Racibórz aż do Kędzierzyna Koźla. Konieczna jest wycinka.

Paulina Sobczuk: Nie da się ukryć, że część, większa niż w Rudach Raciborskich biegnie przez Nadleśnictwo Rybnik i również u nas rozpoczęliśmy już prace. U nas obejmuje to trzy leśnictwa – oczywiście nie całe – tylko część. Wszystko jest pod nadzorem osób, które sprawują opiekę i mają wiedzę, przede wszystkim merytoryczną i przyrodniczą i dendrologiczną, także nic nie dzieje się tutaj bez kontroli.

Radio 90: Jaka to jest ilość drzew?

Paulina Sobczuk: Ilości drzew nie jesteśmy w stanie oszacować, są to odcinki kilkudziesięciokilometrowe. Myślę, że powinniśmy się zmieścić do 40 km.

Wycinka drzew w Rybniku ruszyła. Wykarczowany zostanie las na odcinku 40 km

Wycinanka ma dziś 15 metrów szerokości, docelowo będą to 4 metry – podkreśla Paulina Sobczuk rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rybnik:

Paulina Sobczuk: Teraz jest pas przygotowywany do prac i on jest szerszy, a w momencie zakończenia całej inwestycji teren zostanie zmniejszony wyłącznie do czterech metrów bez drzew, nie bez roślinności całkiem, tylko bez drzew. Teraz ten pas , który ma kilkanaście metrów, zostanie potem na szerokości około 10, 11 metrów obsadzony nowym pokoleniem drzew, a te cztery metry zostaną oświetlone, odsłonięte dla roślinności runa leśnego.

Radio 90: Wykorzystujecie drogi?

Paulina Sobczuk: Tak. Osoby, które projektowały tą linię starały się jeżeli już wchodzimy na terenie lasów, projektować to tak, żeby jak najmniejsze szkody wyrządzać w lesie.

To najlepszy, możliwy czas na wycinkę drzew

Wycinka trwa obecnie bo to czas polęgowy ptaków, potrwa jeszcze kilka tygodni, wszystko zależy od warunków pogodowych. Wycinka drzew w jak podkreśla GAZ SYSTEM to przygotowanie wielkiej inwestycji jaką jest budowa 80-kilometrowego gazociągu z Elektrowni Rybnik gdzie ma powstać blok gazowo parowy aż do Kędzierzyna Koźla.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024