Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zagroda żubrów w Raciborzu nadal zamknięta. Nie wiadomo, kiedy robotnicy wrócą do pracy, a turyści do zwiedzania

Facebook Twitter

Zagroda żubrów w Raciborzu wciąż nieczynna. Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Raciborzu cały obiekt został zamknięty dla odwiedzających, wstrzymano także wszystkie prace jakie był tam prowadzone. To efekt katastrofy budowlanej do której doszło w tym miejscu po ostatniej wichurze.

Zagroda żubrów w Raciborzu

Zagroda żubrów w Raciborzu-Brzeziu nadal zamknięta. Przypomnijmy obiekt otwarto z pompą w październiku ubiegłego roku. Swój dom znalazły tam cztery żubry. Miejsce to można było odwiedzać ale do czasu. Po wichurze jaka przeszła nad regionem pod koniec marca (23.03) zawaliła się tam budowana wiata. Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Raciborzu cały obiekt został zamknięty dla odwiedzających, wstrzymano także wszystkie prace jakie był tam prowadzone. Mówi Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik:

Paulina Sobczuk: Od zeszłego tygodnia, od zeszłego poniedziałku zagroda jest zamknięta do odwołania z uwagi na sytuację, która miała miejsce tydzień przed świętami tak naprawdę. Niestety warunki pogodowe trochę przyczyniły się, ale oczywiście jeszcze na ten moment oficjalne i szczegółowe przyczyny nie są nam znane. Doszło do zawalenia się budowanej wiaty,  Wiata oraz ta część, która jeszcze była w budowie były odgrodzone. Nikomu nic się nie stało. Na ten moment wszelkie postępowania są w trakcie. Nie możemy wpuścić ani naszych pracowników, ani robotników. Wszelkie prace są wstrzymane razem z ruchem turystycznym.

Zagroda żubrów w Raciborzu jeszcze nie do końca była gotowa, prace trwały

Wiata, która była budowana, nie była przeznaczona dla zwierząt – podkreśla Paulina Sobczuk:

Paulina Sobczuk: Ta część miała być przeznaczona tak naprawdę dla ruchu turystycznego, więc nie była przeznaczona dla żubrów, nie była związana bezpośrednio ze zwierzętami. To miała być taka większa wiata dla ludzi, którzy będą odwiedzać naszą zagrodę. Miały być tam również stoły, ławy, aby te osoby mogły sobie odpocząć, usiąść, zjeść coś. Do skończenia, w tym etapie, w którym była wiata budowana, jest jeszcze Centrum Edukacji Leśnej, głównie już teraz są to prace wewnątrz oraz oczywiście delikatnie z zewnątrz: czyli posprzątanie terenu oraz dokończenie placu zabaw, który prawie też jest gotowy.

Zagroda żubrów w Raciborzu nieczynna po ostatniej wichurze

Jak dowiedziało się Radio 90 w raciborskim inspektoracie powołano specjalną komisję do zbadania przyczyn i okoliczności zawalenie się wiaty o wymiarach 20 na 10 metrów. Całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jak katastrofa budowlana dlatego muszą zostać wyjaśnione jego wszelkie okoliczności oraz wykluczone bądź potwierdzone hipotezy dotyczące przyczyn. A pod uwagę brane są między innymi: błędy projektowe, wykonawcze, nadzorcze, wady materiałowe czy tak zwana siła wyższa – w tym wypadku chodzi o wspomnianą wichurę. Kiedy Zagroda żubrów w Raciborzu może zostać otwarta dla zwiedzających?

Paulina Sobczuk: Ciężko nam jest powiedzieć czy to będą 2-3 tygodnie, miesiące czy nawet dłużej. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda się wyjaśnić to co się stało i wrócić tak naprawdę do tych prac dokończeniowych.

Paulina Sobczuk, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Rybnik

Jak dowiedziało się Radio 90 jeszcze w tym tygodniu w miejscu katastrofy budowlanej ma odbyć się wizja lokalna. Gdy komisja zakończy swoje prace i sformułuje wnioski, ma zostać wydana decyzja o uprzątnięciu tego miejsca a później o doprowadzeniu go stanu użytkowania. Wtedy znów wrócą tam turyści, którzy będą mogli podziwiać żubry.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024