Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Były oszustwa na NFZ, teraz są na ZUS. Uważajcie!

Facebook Twitter

Był już Narodowy Fundusz Zdrowia. Teraz oszuści podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przestrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi w celu wyłudzenia danych. Uważajcie na takie oszustwa!

Były oszustwa na NFZ, teraz są na ZUS. Uważajcie!
fot.geralt/pixabay.com

Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. To np. wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania. ZUS nie wysyła do nikogo takich załączników, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE, dlatego warto dokładnie przeczytać treść, by nie dać się okraść.

Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in.

Uważajcie na e-maile „o błędnym logowaniu do PUE / ZUS”!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku niedawnych ataków „na NFZ”)”.

Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji

– przestrzega Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Oszustwa na ZUS

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023