Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: Cały plan wysadzony w kosmos

Facebook Twitter

Zaskoczenie i niedowierzanie w Urzędzie Miasta w Rybniku, po informacji o tym, jaką przekazali dziś parlamentarzyści PIS-u, że ciepło dla miasta popłynie z Elektrociepłowni Chwałowice, a nie Elektrowni Rybnik.

Mimo podpisania porozumienia pomiędzy władzami miasta a spółkami Skarbu Państwa, praca ostatnich lat poszła na marne. Jeszcze 21 maja otrzymaliśmy informacje, że harmonogram nie jest zagrożony, teraz w połowie lipca słyszymy, że plany się zmieniają – mówił podczas zwołanej konferencji prasowej prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Protokół z 21 maja, gdzie firmy, zakładam bardzo poważne, informują mnie, że harmonogram prac nie jest zagrożony. Dzisiaj mamy półtora miesiąca później i słyszę z ust polityków, że cały plan został wysadzony w kosmos i jest inny. Mówimy o rewolucji, o unieważnieniu dokumentu i całego cyklu spotkań. To wszystko jest niezgodne z planem zaopatrzenia miasta w ciepło. Rozpoczynamy od punktu wyjścia. Trzy lata pracy zostają wyrzucone do kosza.

Przypomnijmy, że pod koniec 2017 roku władze Rybnika podpisały porozumienie z Polską Grupą Energetyczną, Polską Grupą Górniczą, oraz PGNIG Termika, że to elektrownia zajmie miejsce po elektrociepłowni Chwałowice, która wymaga gruntownej modernizacji. Teraz okazuje się, że mimo zawartych porozumień będzie zupełnie inaczej.

Czekam na oficjalne informacje w tej sprawie – podkreślał prezydent Kuczera:

Z niecierpliwością czekam na odpowiednie informacje z centrali firm, które figurują w tym czterostronnym porozumieniu. Wówczas będę mógł wydać ostateczny komunikat, w którą stronę idziemy. Chciałbym to zrobić w odniesieniu do ekspertów. Ten plan i gigantyczna praca ostatnich lat, miały na celu pokazanie, po pierwsze pokazanie, że wybieramy rozwiązanie najtańsze dla miasta, żeby mieszkańcy chcieli przyłączać się do tego źródła i o wysokiej efektywności.

Dodajmy, że przygotowanie dokumentów kosztowało do tej pory ponad 300 tysięcy złotych. I tak: koszty projektu planu zaopatrzenia miasta w ciepło to ponad 115 tysięcy złotych, kolejne 96 tysięcy wydano na założenia do planu, aktualizacja i raport to następne 116 tysięcy złotych.

Przeczytaj też:

Ciepło dla Rybnika z Elektrociepłowni Chwałowice, a nie z Elektrowni Rybnik

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024