Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Panattoni nie zainwestuje w Rybniku. Firma nie podpisała umowy, choć wygrała przetarg

Facebook Twitter

Koniec marzeń o centrum logistycznym na wolnych terenach inwestycyjnych przy drodze Pszczyna-Racibórz. Panattoni nie zainwestuje w Rybniku! Teraz nowego inwestora poszuka dla miasta KSSE.

Piotr Kuczera jest przekonany, że znajdzie inwestora da terenu w Kłokocinie
FB Piotr Kuczera

Panattoni nie zainwestuje w Rybniku

Spółka Panattoni nie zainwestuje w Rybniku. Firma z Grupy Panattoni Development Company, która na największym wolnym, inwestycyjnym terenie w mieście, chciała tworzyć centrum logistyczne, nie przystąpiła do podpisania umowy, choć w marcu 2022 roku, chwalono się, że wygrała przetarg na zakup gigantycznej działki.

Teren został sprzedany za kwotę 16 483 200,00 zł netto czyli 20 274 336 zł brutto – w większości kwota przypadnie na rzecz Skarbu Państwa. Natomiast z perspektywy Miasta kluczowe jest pozyskanie nowego Inwestora, zapewnienie wielu miejsc pracy oraz przyszłe wpływy z tytułu podatku od nieruchomości

– tłumaczył wówczas prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Pieniądze z podatków miały zasilić budżet miasta

Teraz okazuje się, że pieniądze przejdą miastu – póki co – koło nosa. Inwestor tłumaczy się względami zewnętrznymi – wojną na Ukrainie i wysoką inflacją. I swoich magazynów na działce o powierzchni 40 hektarów w rejonie dzielnicy Kłokocin nie zamierza budować.

 Początkowy termin zawarcia notarialnej umowy sprzedaży został wyznaczony jeszcze na 2022 rok.  Na wniosek Panattoni, argumentowany sytuacją na rynku (wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, ograniczona dostępność do finansowania tak dużej inwestycji), Miasto Rybnik w porozumieniu z Wojewodą Śląskim, wydało zgodę na przedłużenie terminu na zawarcie umowy sprzedaży terenu. Ustaliliśmy termin na 30 listopada 2023. Jednak firma nie podpisała umowy.  Miasto pozostawało w ciągłym kontakcie z Panattoni, dopełniliśmy wszelkich obowiązków sprzedającego, dodatkowo udzieliliśmy niezbędnego wsparcia inwestorowi, umożliwiając realizację planowanej inwestycji

podkreśla w swoich mediach społecznościowych Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Okazuje się także, że Panattoni poczyniło już pewne kroki w stronę realizacji inwestycji w Rybniku. Uzyskało decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zaprojektowało drogę dojazdową oraz budowę hal na terenie, pozyskało uzgodnienia od gestorów sieci, a także poszukiwało finansowania realizacji inwestycji.

Jednak dalsze przesunięcie terminu sprzedaży nie dawało gwarancji realizacji inwestycji przez Panattoni, nie zapewniałoby też obowiązku zabudowy, który wynikał z zapisów przetargu

-podkreśla Kuczera.

Wpłacone przez Panattoni wadium w wysokości 2 448 000,00 zł nie podlega zwrotowi, kwota ta jest przychodem Skarbu Państwa i Gminy Rybnik.

Panattoni nie zainwestuje w Rybniku. Trzeba szukać kogoś innego…

Teraz szukaniem inwestora dla 40-hektarowej działki w Rybniku ma się zająć Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W minioną środę (14.02) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Miastem Rybnik, które reprezentował Prezydent Piotr Kuczera, a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., reprezentowaną przez Prezesa Zarządu dr. Janusza Michałka.  W podpisaniu umowy uczestniczył również Wojewoda Śląski Marek Wójcik, ponieważ większość terenu należy do Skarbu Państwa, w tym przypadku do sprzedaży terenu konieczna jest współpraca miasta na prawach powiatu jakim jest Rybnik, z wojewodą.

Musimy działać wspólnie, by zwiększać potencjał gospodarczy regionu

– podkreślił wojewoda śląski Marek Wójcik.

Współpraca Miasta, KSSE, a także Wojewody Śląskiego, pozwala w większym zakresie trafiać do potencjalnych inwestorów, a w przyszłości pozyskać firmy produkcyjne zatrudniające mieszkańców Rybnika, ale i całej aglomeracji. Podstawą współpracy jest Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Inwestorzy będą mogli ubiegać się o decyzję o wsparciu w formie zwolnienia od podatku dochodowego.

Fot. FB Piotr Kuczera

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024