Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju. Świat węgla na niecodziennej wystawie [FOTO]

Facebook Twitter

Spędziliśmy tu kawał życia, teraz wracamy do łaźni i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co tu powstało. Tak o rozpoczynającym dziś funkcjonowaniu Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju - mówili byli pracownicy kopalni Moszczenica.

carbonarium w jastrzębiu-zdroju

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju – kolejna atrakcja turystyczna w regionie

W mieście powstała jedyna w swoim rodzaju nowoczesna placówka poświęcona węglowi, jastrzębskim kopalniom i miastu Jastrzębie-Zdrój.

Spełniliśmy marzenia mieszkańców Jastrzębia-Zdroju – mówiła z dumą prezydent Anna Hetman.

Anna Hetman: Nasze miasto powstało na węglu i to właśnie tutaj, w Carbonarium zachowujemy tę historię. Historia Carbonarium to opowieść o węglu. Węgiel jest takim motywem przewodnim, ale będziemy mówili tutaj, czy zobaczymy, dotkniemy historii powstania kopalń, historii powstania miasta. I to chcę podkreślić, że jest to pierwsza część wystawy. Wystawy będą się rozrastały, będą wzbogacane z roku na rok. Wszystko po to, aby kolejny raz powrócić do Carbonarium.

carbonarium

Kto wpadł na pomysł powstania Carbonarium, dziś nikt nie wie. Wiadomo, że od początku, czyli od 2016 roku zaangażowany w nie był Euroregion Śląsk Cieszyński, mówi dyrektor biura Bogdan Kasperek.

Bogdan Kasperek: Dzisiaj już do końca nie wiadomo, kto był tym pierwszym, który dał tę iskrę. Ja mogę powiedzieć o tym, kiedy zaczęła się ta nitka transgraniczna. To była niedziela pewnego dnia w roku 2016, kiedy najzwyczajniej w świecie zadzwonił do mnie jeden z czeskich partnerów tego projektu i mówi, że chcieliby z Dolnymi Vitkowicami, bo oni mają taką jedną starą ekspozycję, którą chcieliby zrobić po nowemu i poszukują partnera z dużym obiektem po stronie polskiej. I tak można powiedzieć się to zaczęło.

Bogdan Kasperek dyrektor biura Euroregionu Śląsk Cieszyński

Na zwiedzenie Carbonarium potrzeba około godziny.

Zwiedzający wyposażony w audio przewodnik poznaje świat węgla

– mówi dyrektor placówki Rafał Jabłoński.

Rafał Jabłoński: Na początku oczywiście już na samym dole możemy zobaczyć potężną bryłę węgla. My określamy, że ta bryła węgla lewituje, ponieważ ona jest w przestrzeni zawieszona między kondygnacja budynku. I ta bryła węgla, potężna bryła węgla, która waży tonę trzysta kilogramów. Pierwszy element to sala kinowa, w której pokazujemy film ponad 10- minutowy w technologii stereoskopowej, przestrzennej. Pokazujemy film, który mówi o powstaniu węgla w jądrach gwiazd w kosmosie, ale także o obiegu węgla w przyrodzie. (…)

Na drugim piętrze już jesteśmy w temacie wykorzystania węgla, a więc wykorzystanie węgla przez człowieka pierwotnego i wykorzystanie węgla w latach późniejszych maszyny także, które ten węgiel przetwarzają. Jest także schemat, makieta kopalni, gdzie możemy uruchamiać tą makietę przyciskiem. Winda, wagoniki podziemne, jeżdżące, ściana, pokłady węgla. To wszystko jest tam umieszczone, ale także elementy poświęcone najważniejszym wynalazkom, które były przełomowe w przemyśle, także w górnictwie. (…)

Rafał Jabłoński dyrektor Carbonarium

Kraina Górnej Odry otrzymała kolejną atrakcję turystyczną

– mówi Adam Wawoczny prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Adam Wawoczny: Kolejna i to w Jastrzębiu-Zdroju, kolejna atrakcja turystyczna. Tutaj na pograniczu. Kolejna atrakcja transgraniczna, zapraszająca także ludzi spoza południowej granicy Czechów, o których też walczymy, o których zabiegamy i staramy się im pokazywać, jak fajnie można spędzać u nas czas. Ale oczywiście w Krainie Górnej Odry Carbonarium jest taką osobliwością, myślę, że na Górnym Śląsku. Mimo tego, że mamy Szlak Zabytków Techniki, mimo tego, że mamy dużo obiektów postindustrialnych, to jest wyjątkowe miejsce, które o tym węglu mówi od samego początku, które prowadzi w fascynujący sposób, myślę młodych, ale i tych starszych także zapraszamy rodzinnie. Świetne miejsce, świetni ludzie, wspaniała atmosfera. Kraina Górnej Odry.

17 mln pochłonęła część budowlana, kolejne 7 mln przeznaczono na uruchomienie w byłej Łaźni Moszczenica wystawy. Inwestycja w połowie została sfinansowana przez budżet miasta, a druga część pochodziła ze środków zewnętrznych. W sobotę (2.09.) od 15:00 Carbonarium będą mogli zwiedzać jastrzębianie i osoby przyjezdne. Wejście na wystawę co 20 minut.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024