Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chciała zarobić na żółwiu. Za nielegalny proceder odpowie przed sądem

Facebook Twitter

Mieszkanka Jastrzębia chciała sprzedać swojego pupila za pośrednictwem jednego z portali. Kobieta nie posiadała jednak wymaganej dokumentacji pozwalającej na posiadanie zwierzęcia. Sprawą właścicielki żółwia zajmie się sąd. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wielu z nas jest miłośnikami zwierząt, ale nie wszyscy wiedzą, że bycie właścicielem jest związane posiadaniem odpowiedniej dokumentacji. Zgodnie z Konwencją Waszyngtońską (CITES), którą Polska ratyfikowała w 1989 roku wymagana jest pełna kontrola nad handlem gatunkami roślin i zwierząt uznanych za zagrożone wyginięciem. Dotyczy to zarówno żywych okazów, jak również kości, futer, poroża, piór, itp.

Lista gatunków objętych ochroną jest na bieżąco aktualizowana. Gdy chcemy kupić zwierzę znajdujące się na listach CITES należy domagać się podania daty wystawienia i numer świadectwa importowego danego zwierzęcia oraz kserokopii tych dokumentów. Pamiętać trzeba również o tym, aby dostarczyć te potwierdzenia osobom, którym będziemy zwierzęta oferować. Dokumenty CITES świadczą o legalności posiadanego zwierzęcia.

Zgodnie z prawem istnieje również obowiązek rejestrowania w starostwach powiatowych wszystkich objętych postanowieniami konwencji płazów, gadów, ptaków i ssaków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2024