Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Dajcie nam pracować! Czerwona kartka dla rządu [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Cieszyn był kolejnym miastem na granicy polsko-czeskiej, w którym pracownicy transgraniczni zorganizowali protest przeciwko zamknięciu granic.

W piątkowy wieczór około setki osób spotkało się w Chałupkach. Pisaliśmy o tym w materiale: My chcemy do Czech! My chcemy do pracy! [WIDEO, FOTO]
Tymczasem, wczorajszy dzień przyniósł kolejny protest. W południe w Cieszynie zgromadziło się niespełna tysiąc osób. Postulaty te same – otwórzcie granicę dla pracowników transgranicznych – hasło te i temu podobne płynęły z transparentów i głośno wykrzykiwane były przez obecnych. W mieście nad Olzą wiele osób pracuje po drugiej stronie rzeki. Trudno się dziwić, że na proteście pojawiło się sporo osób, bo przez obostrzenia, wiele rodzin pozostało bez środków do życia.

– Byliśmy kontrolowani na granicach, mierzono nam temperaturę, w pracy mieliśmy maseczki prędzej, niż w Polsce było to obowiązkowe, nie rozumiem dlaczego zakazano przemieszczania się

– mówi Kasia z Cieszyna.

Zebrani podkreślali, że choć często ich miejsce pracy jest oddalone o 50 czy więcej kilometrów, to opłaca się jeździć.

Podczas protestu nie zabrakło antyrządowych haseł. Zebrani głośno wyrażali swoje niezadowolenie z powodu decyzji o braku możliwości przekraczania granicy.

Dajemy czerwoną kartkę władzy

– mówią nasi rozmówcy.

To są dramaty ludzkie

– mówi Radiu 90 Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna. Jak podkreśla, trwają ciągle rozmowy z rządem, ale na razie nie przynoszą one efektów. Staszkiewicz wspólnie z protestującymi przemierzała trasę między mostami granicznymi w centrum miasta. Po drugiej stronie, w Czeskim Cieszynie wzdłuż Olzy przechodziła burmistrz czeskiej strony miasta.

Po czeskiej stronie zebrała się grupa około stu osób, które z transparentami i okrzykami wspierały żądania Polaków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj