Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest rolników – kolejna odsłona. Utrudnienia na przejściu granicznym w Cieszynie [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Protest rolników dziś na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie. Nie ma całkowitej blokady drogi, a jedynie ruch na moście granicznym jest mocno spowolniony.

Protest rolników

Protest rolników na polsko-czeskim przejściu granicznym w Cieszynie – Boguszowicach

Bez blokady ale z utrudnieniami – tak wygląda protest rolników na moście granicznym w Cieszynie Boguszowicach. Zebrało się tutaj  ponad stu rolników, protestują przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej.

O 10 miała rozpocząć się blokada mostu przez rolników z Czech, tak się jednak nie stało, rolnicy ustawili swój sprzęt na parkingu dawnego placu celnego. Jak mówi nam organizator protestu Marian Kaleta, nie chcą utrudniać życia, dlatego odeszli od blokady:

Marian Kaleta: Pojedziemy tylko przez most na polską stronę, tak żeby w Polsce też widzieli, że Czesi jadą do Polski. Totalnej blokady nie będzie.

Jak słyszeliście, blokady ma nie być a jedynie utrudnienia w ruchu. Czego żądają czescy rolnicy? Tego samego co polscy – przede wszystkim zmiany zapisów zielonego ładu:

Marian Kaleta: Domagamy się tego, czego chcą wszyscy w Unii Europejskiej – rezygnacji z „zielonego ładu” i importu produktów oraz wsparcia naszej, rodzimej produkcji.  Biurokracja, papiery – was to dopiero czeka, u nas już to jest. Nic nie można sprzedać, bo rośnie import produktów rolnych z innych krajów. (…)

Czescy rolnicy cieszą się z polskiego wsparcia.

Marian Kaleta: (…) Teraz, w europarlamencie spotykają się ministrowie rolnictwa  i mają dyskutować o zmianach. Muszą coś zmienić, bo my to robimy dla zwyczajnych ludzi, a nie tylko dla rolników. Jak tylko u nas w Europie skończy się produkcja mięsa, mleka, pomidorów, jabłek, to skąd i od kogo będziemy będziemy to brać?

Protest ma potrwać do południa.

 

Protest rolników w Cieszynie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj