Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Żołnierze WOT-u ślubowali na rynku [FOTO]

Facebook Twitter

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” te słowa po 15 dniach intensywnego szkolenia wypowiedziało w Cieszynie blisko 150. „terytorialsów”. To największa przysięga wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ślubowanie odbyło się w sobotnie przedpołudnie (07.12.) na cieszyńskim rynku.

Przysięga odbyła się na po raz pierwszy w Cieszynie. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełnią już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie „terytorialsów” jest już ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele – łączy z pewnością jedno – chęć służby Ojczyźnie.

„Per aspera ad astra” – przez ciernie do gwiazd, ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to, co przeszliście przez ostanie 16 dni. Dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia, ale także chwil uwierzenia w siebie w swoje możliwości przełamania własnych ograniczeń

– powiedział podczas uroczystej Przysięgi, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. Jak zaznaczył szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek.

Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji „gwiazdy”, te będą za trzy lata, kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od Was od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego, co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji, aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwości wykonywać w przyszłości

– mówił płk Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Pełna treść przysięgi wojskowej

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego
przysięgam
służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic.
Stać na straży Konstytucji,
strzec honoru żołnierza polskiego,
sztandaru wojskowego bronić.
Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,
krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg.”

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj