Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciężko trenują i zdobywają najwyższe miejsca podium w Polsce i na świecie. Poznaj Studio Tańca Vivero [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Do Studia Tańca Vivero może zapisać się każdy, ale najwyższe miejsca na podium zdobywają ci, którzy oprócz pasji i zaangażowania każdego dnia ciężko trenują. Jest w czym wybierać, do wyboru mamy m. in. takie gatunki tańca jak: klasyczny, modern czy jazz. Grupy taneczne także przygotowują widowiska i spektakle. Z mikrofonem i kamerą Radia 90 odwiedziliśmy młodzież na treningu baletu w Studio Tańca Vivero, najtrudniejszej techniki tańca w profesjonalnym wykonaniu.

Patrycja Misiewicz, nauczycielka tańca klasycznego, prowadzi zawodnicze grupy dziecięce. Jak mówi, sukces nie przychodzi z dnia na dzień, to jest ciężka praca każdego dnia.

Radio 90: Balet jest trudnym tańcem?

Patrycja Misiewicz: Balet jest uznawany za najtrudniejszą technikę tańca. Tutaj każde ćwiczenie musi być wykonane wielokrotnie, to są lata pracy. To są te same ćwiczenia, które wykonujemy na pierwszych naszych zajęciach, jak i jesteśmy primabaleriną w Teatrze Narodowym. To są te same ćwiczenia, to jest bardzo trudne, żeby nie stracić tej motywacji, te wszystkie ćwiczenia trzeba powtarzać latami. Wiadomo, zmieniają się kombinacje, ale podstawa jest ta sama.

Radio 90: Co najtrudniejszego spotyka Panią w trakcie nauki tańca baletowego?

Patrycja Misiewicz: Chęć dzieci do tego, żeby się przełamać, że taniec baletowy nie jest nudny. Jest to faktycznie żmudna praca, tutaj efekty przychodzą bardzo powoli. Trzeba powtarzać wielokrotnie te same ćwiczenia i jest to na początku lekko nudne dla dzieci, one by chciały od początku widzieć efekt. Niestety w tym tańcu jest tak, że na efekt trzeba poczekać. To nie przychodzi z dnia na dzień, to są trening ciężkie, długie.

Patrycja Misiewicz, nauczycielka w studio tańca Vivero

Radio 90: Młodzież chce trenować?

Patrycja Misiewicz: Jak najbardziej, młodzież chce trenować. W Rybniku dzieci i młodzież są bardzo chętne na wielorakie zajęcia pozalekcyjne. To jest w naszej młodzieży bardzo na plus, że oni chcą.

Radio 90: Jak Pani ocenia poziom grup, które Pani trenuje?

Patrycja Misiewicz: Nasze grupy są naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Mamy grupy od początkujących po rekreacyjne do grup zawodniczych. Grupy zawodnicze jeżdżą na mistrzostwa Polski, na których zdobywają wysokie miejsca. Aktualnie jesteśmy wielokrotnymi Mistrzami Polski.

Radio 90: Jak często trenujecie?

Patrycja Misiewicz: W zależności od poziomu grup. Grupy początkujące- maluszki – mają zajęcia dwa razy w tygodniu po godzinie, żeby na początku się oswoiły i przyzwyczaiły do tańca. Grupy zawodnicze trenują trzy razy w tygodniu po minimum 1,5 h dziennie plus jeszcze zajęcia dodatkowe.

Radio 90: Jakie trzeba mieć cechy charakteru, żeby wykonywać balet?

Patrycja Misiewicz: Na pewno trzeba być bardzo cierpliwym, to jest pierwsza rzecz. Trzeba być bardzo zaciętym, dokładnym, precyzyjnym, ale to są też rzeczy, których taniec uczy. Taniec uczy porządku, uczy systematyczności. To są też cechy, jakie dzieci i młodzież nabywają w trakcie nauki tańca i to im pomaga potem w dalszym życiu.

Radio 90: Same treningi są ciężkie, ale efekt finalny wygląda bardzo delikatnie.

Patrycja Misiewicz: Tak, o to też głównie chodzi w tańcu klasycznym, to jest ten cel. Nasza widownia nie może widzieć wysiłku, to my wiemy, że to jest trudne i ile musimy włożyć w to pracy, ale widownia nie powinna tego widzieć. Widowni powinno się wydawać, że to jest łatwe, proste i przyjemne. To ma cieszyć oko.

Radio 90: I na tym to polega.

Patrycja Misiewicz: Dokładnie tak i to jest najtrudniejsze, bo my musimy się spiąć, musimy użyć tych wszystkich mięśni w ciele, ale nie powinno być tego widać, szczególnie na naszej twarzy.

Amelia Otremba, 12-latka, uczennica studio tańca Vivero. Trenuje balet, jazz, modern i akrobatykę. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele tytułów i zdobytych nagród.

Amelia Otremba, trenuje w Studio Tańca Vivero

Radio 90: Od kiedy trenujesz?

Amelia Otremba: Trenuję już od drugiego roku życia, ale balet od trzeciego. Zaczęłam się uczyć pozycji w tańcu i układów.

Radio 90: Jak to się stało, że zaczęłaś trenować?

Amelia Otremba: Dzięki rodzicom, ale też oglądałam balet, zobaczyłam w telewizji Jezioro Łabędzie i to mnie najbardziej urzekło. Wtedy uznałam, że chcę spróbować.

Radio 90: Ze wszystkich tańców, jakie trenujesz, który Ci się najbardziej podoba?

Amelia Otremba: Jazz, bo w nim też mam największe osiągnięcia. Teraz we wrześniu zdobyłam Mistrzostwo Polski w jazzie, ale też w modernie Wicemistrzostwo Polski. W balecie też zdobyłam Wicemistrzostwo Polski. To są moje osiągnięcia indywidualne.

Radio 90: Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w tańcu?

Amelia Otremba: Wydaje mi się, że najtrudniejsza jest rywalizacja i ten stres, jaki nam towarzyszy w trakcie wykonywania tańca na scenie. Ale występowanie to jest też dla mnie przyjemność. Z koleżankami się znamy na treningach, a na scenie musimy rywalizować i walczyć ze sobą o miejsca.

Radio 90: A które figury w tańcu musiałaś w sobie najbardziej wypracować?

Amelia Otremba: Wydaje mi się, że każde ćwiczenie ma jakiś poziom trudności. Dla mnie, jak już umiem zrobić szpagat, to staram się zrobić nadszpagat. Sama utrudniam sobie niektóre ćwiczenia.

Radio 90: Jak często trenujesz w tygodniu?

Amelia Otremba: Trzy razy w tygodniu tutaj w Vivero, ale też codziennie w domu staram się rozciągnąć, zrobić sobie jakieś ćwiczenia, żeby dbać o formę.

Radio 90: Chciałabyś być zawodową tancerką?

Amelia Otremba: Oczywiście, że tak. Chciałabym z tym wiązać przyszłość.

Radio 90: I tego Ci życzę, dziękuję za rozmowę.

Amelia Otremba: Dziękuję bardzo.

Izabela Barska-Kaczmarczyk, trener główny w Studio Tańca Vivero, prowadzi grupę Vivero Master. W ostatnim czasie jej podopieczni zdobyli 9 tytułów mistrzowskich.

Izabela Barska-Kaczmarczyk, trener główny w Studio Tańca Vivero

Radio 90: Czym zajmuje się Studio Tańca Vivero?

Izabela Barska-Kaczmarczyk: Działamy na dwóch polach, bo jesteśmy studiem tańca, które uczy tzw. tańca sportowego. To jest głównie taniec jazzowy, współczesny, klasyczny, czyli balet i tzw. show dance. Mamy też sekcję tańca street dance, które z kolei specjalizuje się w street dance show. Drugim polem naszej działalności są spektakle, widowiska taneczne, musicale i taka działalność już typowo artystyczna i kulturalna.

Radio 90: Ostatnie sukcesy, jakimi może się pochwalić Studio Tańca Vivero?

Izabela Barska-Kaczmarczyk: W tym roku bardzo wiele sukcesów, zwłaszcza na tym polu sportowym. Nie udało nam się do końca doprowadzić premiery- wszyscy wiemy dlaczego, jest taka sytuacja, a nie inna. Udało się organizatorom mistrzostw Polski, zorganizować mistrzostwa Polski. Na tych mistrzostwach zdobyliśmy 9 tytułów mistrzowskich w różnych kategoriach wiekowych i w różnych dyscyplinach solo i w formacjach. Tych tytułów w tym roku się posypało bardzo dużo. Niestety nie udało się pojechać na mistrzostwa świata, ponieważ te z powodu pandemii się nie odbyły.

Radio 90: Gdyby się odbyły, tancerze Vivero pojechaliby na mistrzostwa świata?

Izabela Barska-Kaczmarczyk: Krajowe mistrzostwa tzw. International Dance Organization są jednocześnie eliminacją do kadry narodowej i zwykle jest tak, że kategoriach solowych pierwsze trzy miejsca kwalifikuję się bezpośrednio na mistrzostwa świata i Europy. W kategoriach formacji i grup to jest pięć pierwszych miejsc, więc w tym roku mielibyśmy całkiem silną obsadę na mistrzostwach świata.

Radio 90: Pracuje Pani w Rybniku z młodzieżą, młodzież chce trenować?

Izabela Barska-Kaczmarczyk: Jest bardzo dużo chętnych osób, które chcą trenować, przy czym często jest tak, że oczekiwania się rozmijają z rzeczywistością, ponieważ taki taniec na poziomie sportowym, to już nie jest rekreacja, to już nie jest rozrywka, tylko to już jest ciężka praca tak, jak w każdym sporcie. Jeżeli ktoś przychodzi tylko po to, żeby sobie potańczyć, poczuć się dobrze, spędzić miło czas to dla takich osób też jest u nas miejsce, ale w sekcjach rekreacyjnych. Jeżeli ktoś chce być w przyszłości mistrzem regionu, Polski, Europy, świata, to musi nastawić się na ciężkie treningi.

Radio 90: Jeśli ktoś jest chętny, może zapisać się do Studio Tańca Vivero?

Izabela Barska-Kaczmarczyk: Jak najbardziej, nabór prowadzimy przez cały rok w grupach otwartych, początkujących, w których się zaczyna i potem krok po kroku idzie się coraz dalej, coraz wyżej i w tym kierunku, który nas najbardziej interesuje.

W najbliższym czasie będzie można zobaczyć występ trzech grup sportowych Studio Tańca Vivero online. Gala taneczna z udziałem wielokrotnych mistrzów Polski odbędzie się 19 grudnia.

Zobacz nasz materiał wideo z treningu w Studio Tańca Vivero:

Zobacz naszą galerię zdjęć z treningu w Studio Tańca Vivero:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj