Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z niebezpieczną drogą w Ustroniu? Kiedy sytuacja może się poprawić?

Facebook Twitter

Niebezpieczna droga, niebezpieczne skrzyżowanie. Powraca temat poprawy bezpieczeństwa w rejonie ulic Akacjowej i Drogi Wojewódzkiej 941 w Ustroniu. To skrzyżowanie przez które przejeżdżają tysiące turystów. Przypomnijmy, w ubiegłym roku na przejściu dla pieszych doszło do śmiertelnego potrącenia, ale wypadki, kolizje i niebezpieczne sytuacje także i w tym roku są na porządku dziennym.

niebezpieczna droga
fot. FB/ Śląsk Cieszyński 112

Niebezpieczna droga w Ustroniu doczeka się kiedyś przebudowy?

Zarząd Dróg Wojewódzkich w lutym częściowo odgrodził betonowymi blokami możliwość przejazdu z jednej części ulicy Akacjowej na drugą, przecinając drogę wojewódzką, to jednak tymczasowe rozwiązanie. A my pytamy, czy po kolejnych spotkaniach władz miasta z zarządcą drogi ustalono jakieś konkrety?

Tu odbywa się nie tylko ruch lokalny, to tysiące turystów, którzy przejeżdżają tą drogą do Ustronia, Wisły i trójwsi beskidzkiej

– zauważa burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

Przemysław Korcz: Teraz chodzi o to, żeby ci ludzie, którzy przyjeżdżają do nas skorzystać z Ustronia, czyli pomóc też gospodarczo naszym mieszkańcom. Bo tak to też wygląda, bo to nie są tylko osoby, które nam blokują drogi, ale przyjeżdżają do naszych gestorów. Trzeba też im umożliwić bezpieczne, bezkolizyjne zjazdy, ale też mieszkańcom, którzy mieszkają w dzielnicy Poniwiec czy też na Polanie, aby umożliwić normalne życie i funkcjonowanie. I zaproponowaliśmy oczywiście wstępnie przystąpienie do opracowania natężenia ruchu z uwzględnieniem rozbudowy Zwodzia, bo o tym się już głośno też mówi.

niebezpieczna droga

Przemysław Korcz burmistrz Ustronia

Owa rozbudowa miałaby polegać na utworzeniu ronda, które połączyłoby kilka lokalnych dróg. To jednak odległa przyszłość. Co w najbliższych miesiącach można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo?

Usuwamy reklamy wielkopowierzchniowe, które mogą zasłaniać widok, postawimy nowe oświetlenie tego miejsca

– deklaruje Korcz.

Przemysław Korcz: Natomiast miasto ze swojej strony do końca sierpnia, mamy nadzieję, będziemy mieli gotowe pozwolenie na budowę. Mówię o doświetleniu tego skrzyżowania według nowych wytycznych i mamy w budżecie zaplanowane środki na doświetlenie tego przejścia. To wykona miasto. Więc to jest kilka elementów, czyli: przejście dla pieszych, doświetlenie. Działania Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie tej organizacji ruchu, zmiany troszeczkę oznakowania. Druga rzecz moje zabiegi jednak o odblokowanie tego dolnego odcinka Akacjowej, a równolegle rozpoczęcie już wspólnych prac nad tworzeniem pewnej analizy ruchu i potem już koncepcji kompleksowego rozwiązania tego skrzyżowania.

niebezpieczna droga

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach nie mówi „nie” rozbudowie skrzyżowania i ewentualnemu usytuowaniu tam ronda. Jednak koncepcja takiego układu powinna być wykonana na podstawie prognozy ruchu uwzględniającej planowane inwestycje na terenie Ustronia oraz powinna przewidywać możliwość dobudowania w przyszłości drugiej jezdni drogi wojewódzkiej.

Zobacz film z miejsca zdarzenia po ostatnim wypadku.

W tym miejscu dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. foto FB/Skrzyżowanie Akacjowa/Katowicka

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024