Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co robić, kiedy dziecko boli gardło?

Facebook Twitter

Twoje dziecko skarży się na ból gardła? Przeczytaj nasz poradnik i pozbądź się tej dolegliwości!

fot. Fotolia

Najlepiej zacząć działać od razu, aby nie dopuścić do rozwinięcia się dalszych objawów chorób.
Zacznij od ustalenia przyczyny. Najpopularniejszym powodem bólu może być angina bądź zapalenie. Jak je rozróżnić? Infekcja rozpoczyna się od złego samopoczucia, może towarzyszyć jej gorączka. W przypadku choroby bakteryjnej, która przychodzi nagle i jest trudna do przewidzenia. Jej objawy są dużo silniejsze i uciążliwe. Gardło jest zaczerwienione i przekrwione a temperatura ciała sięga 39-40 stopni. W tym przypadku warto walczyć z chorobą lekami przeciwzapalnymi. Infekcje wirusowe możemy zwalczać lekami bez recepty. Kiedy mamy do czynienia z chorobą bakteryjną, udajmy się z dzieckiem do lekarza, prawdopodobnie dostaniemy antybiotyki.

Innymi powodami bólu gardła mogą być:

  • przesuszenie śluzówki,
  • refluks,
  • infekcja zatok przynosowych,
  • alergia,
  • ból zęba.

Następnie niweluj objawy. Ból możesz niwelować także płukankami z szałwii, rumianku, soli. Jednak ten sposób nie sprawdzi się u małych dzieci. Wówczas sięgnij po lek w sprayu. Nie zapominaj także o nawadniani organizmu dziecka, najlepiej podawać mu lenią wodę z cytryną bądź z naturalnym sokiem z malin. Unikaj słodkich napojów!

Nie zapominaj o wzmocnieniu odporności! Tutaj z pomocą przychodzą syropy z wyciągiem z jeżówki, witaminy i probiotyki. Jednak najważniejsza jest odpowiednia dieta. Podczas bólu gardła, dzieci niechętnie jedzą, więc postaraj się ułatwić im przełykanie posiłków. Postaw na zupy krem czy owocowo-warzywne musy.

fot. Taken/pixabay

Jeśli objawy nadaj nie ustępują, niezwłocznie udaj się do lekarza. Czasem objawy błahej infekcji postępują i nasilają się.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj