Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Co w regionie w związku z żałobą i pogrzebem Adamowicza?

Facebook Twitter

"Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie jutrzejszych (19.01.) uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy" - pisze Związek Miast Polskich. Jutro (19.01.) w samo południe rozpocznie się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Paweł Adamowicz fot. śl. urz. wojewódzki

Spotkajmy się w południe na rybnickim rynku – apeluje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, a wrazza nim idą inni samorządowcy.

Takie spotkanie np. na Placu Radlińskich Olimpijczyków organizuje tamtejszy Urząd Miasta. Będzie można zapalić znicz i w ciszy oddać hołd zmarłemu. Urzędnicy spodziewają się dużej ilości osób, bo w tym samym czasie w Domu Sportu trwać będą Mistrzostwa Polski w szpadzie.

Podobne spotkanie o 12.00 zaplanowano na placu przy familokach w Czerwionce- Leszczynach, znicze zapalać można też przy Urzędzie Gminy Gaszowice, tam wystawiono zdjęcie zamordowanego prezydenta Gdańska.

Z kolei w Willi Caro w Gliwicach wystawiona jest księga kondolencyjna, do której wpisywać można się jeszcze dziś (18.01.) do 18.00 i jutro (19.01.) między 11.00 a 17.00.

Nie ma oficjalnego apelu o spotkanie mieszkańców w Wodzisławiu czy Jastrzębiu, ale jak usłyszeliśmy od rzeczniczki jastrzębskiego magistratu Katarzyny Wołczańskiej: jest wsparcie, urzędnicy liczą tu na inicjatywy oddolne, np. na ruch stowarzyszeń. Do Gdańska na pogrzeb Pawła Adamowicza jadą prezydenci Wodzisławia i Rybnika.

Zapalić znicze w południe w sobotę (19.01.) będzie można też na rynku w Cieszynie. W Żorach w niedzielę (20.01.) o 20.00 na rynku zbiera się sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, urzędnicy i mieszkańcy w geście solidarności z Jurkiem Owsiakiem.

Podobne spotkania w regionie także w niedzielę za tydzień, 27 stycznia: w Rybniku na rynku, a także w Raciborzu ma odbyć się marsz czerwonych baloników – to działania pod hasłem #MUREMzaOWSIAKIEM.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj