Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co wieszamy na choinkę? Może zróbmy coś sami? Sprawdźcie nasze propozycje

Facebook Twitter

Choinka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, bez niej nie wyobrażamy sobie tego magicznego czasu. Pięknie przystrojona i oświetlona zdobi nasze mieszkania. No właśnie... czym można ją ozdobić?

fot. pixabay.com

Większość z nas kupuje gotowe ozdoby. Piękne bombki, łańcuchy, lampki. A co jeżeli chcesz mieć choinkę inną niż zwykle? Jak nadać jej niepowtarzalny wygląd?

Suszone owoce

Mogą to być pomarańcze, jabłka, może cytryna. Ich atutem jest aromatyczny zapach i naturalny wygląd, który idealnie komponuje się z gałązkami. Można wbić w nie goździki. Aby ozdobić suszone owoce możesz użyć brokatu, farby, kolorowych wstążek, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Szyszki, orzechy

Pięknie wyglądają na choince. Aby stanowiły świąteczną ozdobę powinny być pomalowane lub ozdobione – możesz to zrobić drobnymi koralikami, czy brokatem. Świetnie prezentują się w połączeniu ze złotem lub srebrem.

Cukierki, pierniczki

To wersja głównie na „dziecięcą” choinkę, choć nie tylko. Kolorowe cukierki, w ciekawych opakowaniach mogą być ozdobą samą w sobie. Zamocowane na gałązkach, oświetlone światełkami stworzą oryginalny wystrój świątecznego drzewka, a dla najmłodszych będą świetną atrakcją. Ciekawą alternatywą są też pierniczki, w różnych kształtach, własnoręcznie zdobione stworzą klimatyczne ozdoby.

Drewniane, szydełkowane ozdoby

Takie kompozycje to trafny wybór ozdób bożonarodzeniowych. Mogą również zastąpić bombki choinkowe. Wykonanie ich samemu jest trudne, ale w handlu dostępne są takie ozdoby robione handmade, mogą być personalizowane – z ciekawym napisem lub wzorem. Możesz je nabyć na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Papierowy łańcuch – jak go zrobić?

Potrzebny będzie papier (najlepiej kolorowy), klej oraz nożyczki.

Z papieru wycinamy paski, dowolnej szerokości oraz długości, wszystko zależy od tego, jaki łańcuch będzie nam się podobał.

Z wyciętych pasów tworzymy pierścienie, które sklejamy klejem tworząc łańcuch. Można ozdobić go brokatem, pomalować farbami, przykleić naklejki. Wszystko zależy od inwencji twórczej.

Ręcznie robione ozdoby nie muszą być perfekcyjnie wykonane, chodzi o to, żeby robić je wspólnie, całą rodziną. Najważniejsze, aby choinka podobała się domownikom i tworzyła w domu świąteczny klimat.

Symbolika ozdób świątecznych:

  • Oświetlenie lampkami – ma odwracać zły urok, broni przed złymi mocami; symbolizuje również Chrystusa, który ma być światłem
  • Gwiazda Betlejemska – wieszamy ją na szczycie choinki, dawniej miała pomagać w powrocie do domu komuś, kto był daleko
  • Jabłka – symbol biblijnego owocu, na który skusili się Adam i Ewa; miały też zapewniać zdrowie i urodę
  • Orzechy – siła i dostatek
  • Papierowe łańcuchy – zniewolenie grzechem; w niektórych częściach Polski symbolizowały wzmocnienie więzi rodzinnych i chroniły przed problemami
  • Dzwonki – radosne wydarzenia, dobre wieści
  • Anioły – opieka nad domem i rodziną
  • Jemioła – pod nią całują się zakochane osoby oraz godzą skłóceni
  • Choinka – drzewko samo w sobie jest symbolem życia, czyli Jezusa

Macie już choinkę? Co na nią powiesiliście? A może stroicie ją dopiero w Wigilię? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024