Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czechy na weekend: Z tego miejsca dobrze widać polsko-czeskie pogranicze

Facebook Twitter

Mowa o pomniku II wojny światowej w miejscowości Hrabyne w okresie (powiecie) opawskim. Muzeum Ziemi Śląskiej, które zajmuje się tym miejscem, przypomina w wakacje o atrakcji, jaką jest wejście na samą górę pomnika, z którego widać Opawę, Hlucin i Ostrawę. Dobre warunki pozwalają zobaczyć szczyt Pradziada i Łysej Góry.

Fot. facebook.com/szmopava

Wspiąć trzeba się po 104 schodach na wysokość 18 metrów. W czasie wakacji punkt widokowy jest dostępny w dni powszednie o godz. 15.00, w sobotę i niedzielę o godz. 14.00 i 15:30. Wstęp dla osób powyżej 6 lat wynosi 20 CZK, czyli około 3,5 zł.

Pomnik II wojny światowej w miejscowości Hrabyně jest jednym z sześciu obszarów ekspozycyjnych Śląskiego Muzeum Ziemskiego. W 2000 roku rząd czeski nadał mu tytuł Pomnika Narodowego II Wojny Światowej na obszarze Republiki Czeskiej. W skład tego miejsca wchodzi symboliczny cmentarz, na którym na tabliczkach umieszczono ponad 13 000 nazwisk poległych żołnierzy Armii Czerwonej oraz mieszkańców Śląska i Moraw Północnych, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej i w obozach koncentracyjnych. Na teren pomnika dojedziemy drogą nr I/11 prowadzącej do Ostrawy. Wybierając się w to miejsce warto zabrać ze sobą lornetkę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023