Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czekała cztery dni na wynik testu

Facebook Twitter

Cztery dni czekała na wynik testu na obecność koronawirusa. Do redakcji Radia 90 zadzwoniła Agnieszka, mieszkanka Rybnika, poddana kwarantannie po powrocie z zagranicy.

Fot. jamoluk \ pixabay.com

Kiedy czas jej izolacji zaczął dobiegać końca, miała problem, by dowiedzieć się, czy jest zdrowa:

Najbardziej mnie zaniepokoił czas oczekiwania na wyniki, to zamieszanie w zasadzie, gdzie jest mój wymaz i brak moich danych w inspektoracie głównym w Katowicach, gdzie kobieta stwierdza, że nie ma mnie w bazie danych w ogóle. Więc, kto miał mój wymaz i gdzie on w końcu jest zapisany. To mnie zaniepokoiło. Rybnicki sanepid tylko pobierał próbki i wysłał do Katowic do głównego inspektoratu. W Katowicach się dodzwoniłam do głównego inspektoratu i kobieta mi mówi, że nie ma mnie nawet w bazie danych. To mnie zaniepokoiło- czas tego badania i ta wiedza.

Zdaniem Agnieszki cała procedura trwa zbyt długo:

Cztery doby trwało to po przyjeździe na kwarantannę. Dopiero pobrano mi wymaz z krtani i z przełyku, po czym dopiero po czterech dniach mojej interwencji- podejrzewam, że trwałoby to dłużej- bo bardzo trudno jest połączyć się z kimkolwiek i porozmawiać, jest to bardzo trudna praca i naprawdę niedużo można wyciągnąć informacji. Inspektorat główny w Katowicach pozostawia dużo do życzenia.

W ostatnich dniach swój przypadek opisał w mediach społecznościowych także zastępca wójta Mszany, Błażej Tatarczyk. Po zgłoszeniu się do szpitala w Raciborzu czekał na wynik testu 46 godzin. Próbki badań z naszego regionu trafiają do Sanepidu w Katowicach.

Jak długa jest „kolejka” osób w kwarantannie oczekujących na pobranie próbki, ile takich wymazów ciągu doby służby są w stanie pobrać? I jak długo czeka się na wynik. Co, jeśli kwarantanna się kończy, a wyniku wciąż nie ma? Czy taka osoba może wyjść z domu? Te pytania wysłaliśmy do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj