Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy nasze samopoczucie może zależeć od pogody? Kilka słów o meteopatii

Facebook Twitter

W pogodne dni mamy lepszy humor, więcej energii, bardziej pozytywne nastawienie do życia. Kiedy brakuje słońca, dni wypełnione są deszczem, a świat ciemny, nastrój ludzi jest depresyjny. Poza brakiem słońca ma na to wpływ więcej czynników, np. niskie ciśnienie.

fot. pixabay.com

Meteorotropizm

Nazywany jest także meteopatią. Jest to wrażliwość organizmu na wahania i bodźce pogodowe. Często osoby, których samopoczucie drastycznie spada w związku ze zmianą pogody, są traktowane jako histeryczne i wyolbrzymiające problemy. Jednak taka dolegliwość istnieje, dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

O jakie zmiany pogody właściwie chodzi?

Nie jest tak, że każdy nagły deszcz negatywnie wpływa na meteopatów. Na pogodę składa się kilka elementów, które ją tworzą. Istotne dla człowieka jest ciśnienie powietrza, ilość promieni słonecznych, temperatura i wilgotność powietrza, siła wiatru, zachmurzenie oraz ilość opadów. Zmiany pogody mogą też mieć różny wpływ na człowieka, jedne działają obciążająco i negatywnie, inne stymulująco i kojąco, zależnie od bodźców:

  • mechaniczne -wiatr i zmiany ciśnienia
  • termiczne – temperatura, wiatr, wilgotność, promienie słoneczne
  • chemiczne – zmiany ciśnienia wpływające na zmiany chemiczne w powietrzu, wpływają na to również zanieczyszczenia oraz pylenie roślin
  • neurotropowe – nagłe zmiany w pogodzie, mają wpływ na psychikę

Dla wielu osób bardzo dokuczliwe są odczucia, kiedy w pogodzie występują fronty atmosferyczne. Jest to zetknięcie się różnych mas powietrza – np. kontynentalnego i tropikalnego. Po ich zetknięciu następują gwałtowne zmiany czynników atmosferycznych co powoduje zmiany w naszym samopoczuciu. Wszelkie zmiany pogody, nawet te prognozujące nadejście frontu atmosferycznego mogą wywoływać spadek nastroju u meteopatów.

Samopoczucie

Negatywne odczucia, które towarzyszą zmianom pogody to np. bóle głowy, czy bóle stawów. Zmiany pogody nie wywołują chorób, ale mogą dodatkowo obciążać organizm i pogłębiać istniejące już choroby lub powodować powikłania. Istnieje grupa chorób, które zaliczane są do chorób meteotropowych, czyli takich, na których przebieg wpływać mogą warunki atmosferyczne. Są to np. choroby gośćcowe, choroba wieńcowa, choroby alergiczne, padaczka, nieżyt dróg oddechowych, grypa, choroby psychiczne, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Co z tym zrobić?

Na negatywne odczuwanie zmian pogody bardziej wrażliwe będą osoby dotknięte jakąś inną dolegliwością, zmęczone, zestresowane, przeciążone pracą. Dlatego ważne, aby zadbać o ogólną kondycję organizmu. Aby mniej dotkliwie odczuwać zmiany atmosferyczne możemy regularnie pić zioła uspokajające, wprowadzić w codzienną rutynę trochę ruchu, a w poważnych przypadkach wprowadzić farmakologię ustaloną z lekarzem.

Pogoda na weekend w regionie

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w naszym regionie weekend zapowiada się z umiarkowanym zachmurzeniem. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu, temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. W górach wiatr bardzo silny, w porywach około 80 km/h, północno-zachodni.

Kwiecień w tym roku przyniósł nam liczne zmiany pogody, jak to „kwiecień-plecień…”, jak je znosiliście? Odczuliście zmiany nastroju lub dolegliwości bólowe? Macie na to jakieś swoje sposoby? Dajcie znać TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj