Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czy orzeł w Godowie będzie miał koronę?

Facebook Twitter

W tym roku mija 100 lat od wybuchu Powstania Śląskiego. Rozpoczęły się one w Skrbeńsku, dlatego gmina Godów szykuje się do hucznych obchodów. Zaplanowano je na terenach obok dawnego dworca PKP. Stoi tam pomnik Powstańców Ślaskich, pomnik na którym widniej jeszcze godło z czasów PRL, orzeł który nie ma korony.

Władze gminy zwróciły się do właściciela terenu, PKP o zmianę tego stanu rzeczy. Mówi wójt Godawa, Mariusz Adamczyk:

Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy odpowiedzi z PKP. Pomnik jak wszyscy wiemy, znajduję się na terenie PKP, myśmy występowali o to, aby ten teren został przekazany nieodpłatnie gminie Godów z uwagi na to, że znajduję się w środku terenów już przejętych od PKP i chcieliśmy tam wybudować atrakcję, ścieżki rowerowej po żelaznym szlaku rowerowym. Natomiast ten kawałek odcinka dalej nie jest własnością gminy, a my jednocześnie nie możemy inwestować w majątek PKP, wydawać środków publicznych gminy Godów i oczekujemy, że PKP ten pomnik naprawi.

Gmina więcej w tej sprawie nie może zrobić – dodaje wójt Adamczyk:

My możemy ich tylko prosić, żeby to wyremontowali. Mam nadzieję, jest to spółka Skarbu Państwa nie jest to spółka prywatna także im również powinno zależeć na tym, żeby ten orzeł był w koronie, zgodnie z dystynkcjami jakie ma nasze Polskie godło.

Jeżeli PKP przekazało by nam teren, gmina sama zajmie się renowacją pomnika – deklaruje wójt Adamczyk. Podobnie stało się w przypadku innych pomników na terenie gminy, z których większość odnowiono:

Do IPN-u myśmy składali wnioski o rewitalizację pomników. Część pomników mamy już naprawionych odrestaurowanych, natomiast zostały nam trzy pomniki, które by podlegały rewitalizacji, naprawie, odnowieniu i tam, żeśmy się zwrócili o środki to jest kwota około 50 tys.

Radio 90: Jakie to pomniki?

Powstańców Śląskich również, jeden to jest z orłem, drugi znajduje się na cmentarzu w Gołkowicach i trzeci jest przy kościele św. Anny również w Gołkowicach.

Władze Godowa czekają cały czas na odpowiedź PKP. Czasu zostało niewiele, bo obchody wybuchy I Powstania Śląskiego zaplanowano na połowę sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj