Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w Rybniku powstanie „Spynka”? To miejsce opieki dla dzieci z Ukrainy

Facebook Twitter

Rybnik zainteresowany utworzeniem "Spynki". To bezpłatne miejsce opieki i edukacji dla dzieci z Ukrainy, których rodzice chcą podjąć pracę. Powstają z inicjatywy Fundacji Rozwoju Dzieci.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy organizowane na wiosnę przez Młodzieżową Radę Miasta w Rybniku

W magistracie czekają wciąż na informację odnośnie finansowania działalności takiego punktu. Póki co urzędnicy wskazali dwie lokalizacje, gdzie „Spynka” mogłaby powstać.

To wolna sala w przedszkolu nr 43 przy Broniewskiego lub sala w siedzibie głównej biblioteki, która musiałaby zostać przystosowana do potrzeb punktu opieki nad małymi dziećmi

– wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu:

Agnieszka Skupień: To wsparcie przede wszystkim dla ukraińskich matek, które chciałyby podjąć pracę, odnaleźć się na rynku zawodowym, ich dzieci nie mogą być jeszcze w przedszkolu albo źle się do tego przedszkola adaptują. Po ukraińsku „Spynka” to oparcie krzesła albo kręgosłup, a polska spinka kojarzy się z łączeniem, oba słowa mają w tych językach pozytywne skojarzenia. Mamy nadzieję, że uda się stworzyć takie miejsce w Rybniku. Miasto Rybnik zgłosiło dwie lokalizacje dla takich punktów. Czekam na odpowiedź fundacji czy uda jej się pozyskać finansowanie dla tego projektu.

Ile ukraińskich dzieci mogłoby zostać objętych taką formą opieki na razie nie wiadomo, to zależy od wysokości dofinansowania, jakie zdobędzie fundacja. Pobyt w punkcie opieki ma być bezpłatny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022