Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Diamentowy rok Jastrzębia- Zdroju. Jakie wydarzenia przygotowano?

Facebook Twitter

To diamentowy rok Jastrzębia- Zdroju. Miasto w 2023 roku będzie świętować 60-lecie nadania praw miejskich. Jest nowe logo, są jubileuszowe prezenty dla noworodków, jest maskotka - Jastuś, która będzie towarzyszyć mieszkańcom w czasie wielu imprez zaplanowanych na kolejnych 12 miesięcy.

Anna Hetman: Diamentowe logo jest typowym logotypem jubileuszowym opartym o tradycyjne nasze logo używane już od kilku lat. Oparte jest o diament, bo 60 lat, to diamentowe gody, a również stoimy na węglu, czarnym diamencie i dlatego taki właśnie logotyp. Nowy logotyp znajdzie się wszędzie, również w pakiecie dla noworodków, tak, by te maluchy po kilku-, kilkunastu latach mogły też popatrzeć, jak świętowaliśmy w 2023 roku. Budujemy tożsamość i zmieniamy oblicze miasta. Jastrzębie jest przykładem takiej ciągłej transformacji. Wykorzystując dziedzictwo kulturowe, zmierzamy ku nowoczesności.

W tym roku, wyjątkowym dla miasta, oddanych zostanie kilka ważnych inwestycji. M.in. Łaźnia Moszczenica, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego z punktem gastronomicznym i deptak na 1 Maja.

Jubileuszowe imprezy i wydarzenia dla mieszkańców już od stycznia

– zapowiada Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu.

 Janusz Jurczak: Szóstego Trzech Króli orszak, ósmego wspólne kolędowanie z kapelą góralską w Parku zdrojowym. Na pewno będą Walentynki, mnóstwo spektakli teatralnych, koncertów.

 

Ale od wiosny tworzone będą też specjalne oferty dla turystów na weekend

– dodaje prezydent, Anna Hetman, posłuchaj:

Pieczę nad częścią jubileuszowych wydarzeń sprawować będzie też Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. Mówi pełniąca obowiązki dyrektora, Izabela Grela:

Izabela Grela:  Mówimy o 2 maja, to święto flagi, 11 listopada święto narodowe. Będziemy organizować też imprezy tak jak w ubiegłym roku, które mają rys historyczny, nawiązują do historii Jastrzębia- Zdroju. Zapraszam już teraz 28 maja na piknik w kurorcie do parku Zdrojowego, a 3 września to przystanek w PRL, czyli nawiązanie do historii tej sprzed 60 lat. Czyli dokładnie wtedy, kiedy Jastrzębie-Zdrój dostało prawa miejskie. Reszta naszych imprez ma charakter turystyczny. 20 i 21 maja organizujemy po raz pierwszy festiwal Żelaznego Szlaku. Tę imprezę organizujemy razem z Godowem, Zebrzydowicami i Pietrowicami w Czechach. 4 czerwca to pierwszy Festiwal Śląskich Smaków. Przedostatni weekend czerwca to Festiwal Krainy Górnej Odry z Subregionem Zachodnim.

Będzie też Industriada i otwarcie Carbonarium. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie 30 czerwca, tego dnia Jastrzębie otrzymało prawa miejskie i na ten czas planowane są Dni Miasta. Start na OWN-ie, sobota (1.07.) na stadionie i niedziela (2.07.) w Parku Zdrojowym. Wiadomo, że jedną z gwiazd ma być grupa Dżem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lutego 2023