Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dotacje na pompy ciepła. Kilkanaście godzin oczekiwania z wnioskiem

Facebook Twitter

17 godzin. Tyle czekała pierwsza osoba w kolejce, by złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła. Wczoraj (08.04.) w Rybniku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków.

Dotacje na pompy ciepła

Dotacje na pompy ciepła – ogromne zainteresowanie w Rybniku

Szczęśliwcy mogą otrzymać 45 tysięcy złotych na wymianę starego pieca węglowego na pompę ciepła. Wszystko w ramach jednego z programów Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. Mówi dyrektor związku, Adam Wawoczny.

Adam Wawoczny: Będziemy się ubiegali o grant w wysokości 30 mln złotych w ramach OZE, czyli wymiany źródeł ciepła. Założyliśmy, że to będą pompy ciepła i będą wymieniane piece węglowe. O to nam wszystkim najbardziej chodzi i cieszę się właśnie z tej kolejki, że ludzie tak bardzo świadomie do tego podchodzą. Kolejny raz kwotę podzieliliśmy proporcjonalnie do ilości mieszkańców. Dla subregionu to jest 25 gmin. Są gminy, które mają po kilkanaście wniosków i jest Rybnik, który ma ponad 100.

Adam Wawoczny dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego

Pieniędzy wystarczy na wymianę 620 pieców węglowych na pompy ciepła. Kolejka, by złożyć wniosek była ogromna, czy decyduje właśnie kolejność zgłoszeń?

Adam Wawoczny: No właśnie nie do końca. Jest w regulaminie zapis, że w ramach całego naboru miesięcznego w sumie będziemy przyjmowali od wszystkich. Wnioski w trakcie oceny te, które uzyskają równą ilość punktów, a ważyłoby to, czy dostaną czy nie dostaną, decyduje kolejność zgłoszeń. Między innymi przyznajemy punkty za piec czy za kocioł, który będzie wymieniany czy bezklasowy czy nowszy. Dofinansowanie 45 tysięcy złotych to jest maksymalna kwota. Kwota netto, także po naszych obliczeniach wystarczająca nawet na to, żeby średniej klasy w dobrą pompę założyć.

Kolejka tych, którzy chcą złożyć wniosek przypominała kolejki przed sklepami za czasów PRL-u.

Dlaczego mieszkańcy regionu chcą wymienić źródło ogrzewania?

Za półtora miesiąca wnioski zostaną ocenione a dofinansowanie przyznane. Pierwsze pompy ciepła mogą zostać zainstalowane w domach mieszkańców regionu jeszcze w tym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj