Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czyste Powietrze z nowymi zasadami. Lista Zielonych Urządzeń – tylko na nie będzie dotacja

Facebook Twitter

Od 1 kwietnia zmienią się zasady programu "Czyste powietrze". Planujesz wymienić źródło ogrzewania, sprawdź dwa razy pompę ciepła czy piec, który chcesz kupić, bo może się okazać, że nie otrzymasz na nie dofinansowania.

Dofinansowanie do pomp ciepła
fot. pixabay

Czyste Powietrze – Lista Zielonych Urządzeń – sprawdź przed zakupem

Dotacja do pompy ciepła, kotła na pellet drzewny, czy kotła zagazowującego drewno będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy urządzenie będzie wpisane na tzw. listę zielonych urządzeń i materiałów. Niepokój Funduszu wzbudza zjawisko związane z „zalewaniem” rynku urządzeniami, które w rzeczywistości nie spełniają parametrów zadeklarowanych w dokumentach.
Dlatego też nastąpią zmiany w dotacjach z „Czystego powietrza”, mają one w założeniu ochronić beneficjentów przed instalacją niepełnowartościowej pompy ciepła.

Marzanna Kapek: Pompy ciepła będą musiały znajdować się na liście zielonych urządzeń i materiałów. Będą musiały mieć odpowiednie badania, które będą przeprowadzone w certyfikowanych laboratoriach. I dopiero te pompy z tej listy będą dofinansowane w ramach programu Czyste Powietrze. To jest bezpieczeństwo naszych beneficjentów. Beneficjent wybierając pompę ciepła z tej listy ma pewność, że dostanie środki w ramach programu Czyste Powietrze.

– mówiła Marzanna Kapek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wskazuje też, na to, aby wybierając firmę do przeprowadzenia inwestycji w domu, stawiać na sprawdzone przedsiębiorstwa. Niestety nie brakuje firm, które próbują naciągnąć klientów na sprzęt, który nie zawsze spełniał wymogi.

Marzanna Kapek: Proces realizacji inwestycji w zakresie termomodernizacji budynków, wymiany źródła ciepła jest naprawdę procesem dość złożonym, gdzie beneficjent musi zwrócić uwagę właśnie na urządzenia, na materiały, które wykorzystuje, ale również na firmy, które realizują mu tę inwestycję, żeby w połowie inwestycji nie okazało się, że firma nie ma, brzydko mówiąc, kolokwialnie bladego pojęcia o tym, co robi, jakie urządzenia, jakie materiały są kwalifikowane do dotacji.

Od kilku tygodni działa także zmodernizowana strona „Czystego powietrza” tam wiele szczegółowych informacji, jak i możliwość złożenia wniosku o dotację.

Marzanna Kapek: Strona Czyste Powietrze stała się bardziej przejrzysta w ocenie naszych wnioskodawców i beneficjentów. Można znaleźć tam dużo informacji, linków, odesłania do wszystkich takich spraw, zapisów, dokumentacji programowej, które są potrzebne dla osób, które sobie dają radę i nie czują się wykluczone internetowo. Dla osób, które mają większe problemy, jest dedykowanych 144 gminnych punktów, które z nami współpracują. Tam są przeszkoleni pracownicy gminni, którzy wspomagają te osoby, które sobie mniej radzą. Można złożyć papierowo. Właśnie pracownicy gmin pomagają, my pomagamy. Zespół Doradców Energetycznych oprócz tego, że doradza jak robić inwestycję i w jaki sposób ją realizować, jakich używać urządzeń i materiałów, również jeżeli potrzeba, to wspomaga nasze zespoły i wypełniają państwo wnioski.

Lista Zielonych Urządzeń – link TUTAJ

Strona programu Czyste Powietrze – link TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024