Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drożeją śmieci w Pszowie. Ponad 32 złote za każdego mieszkańca miesięcznie

Facebook Twitter

Drożeją śmieci także w Pszowie. Będą kosztować 32,50 złotych za każdego mieszkańca miesięcznie. Kwotę tę jednak można zmniejszyć decydując się na kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku. Wysokość zwolnienia wynosi 2,50 zł za mieszkańca, za miesiąc.

Od nowego roku w Pszowie zmieni się system płatności za odpady. Miasto nie będzie rozliczać się ryczałtowo, ale będzie płacić za każdą odebraną tonę konkretnej frakcji śmieci. Przykładowo 1 tona śmieci segregowanych (papier, plastik, szkło) to koszt 615,60 zł, a 1 tona śmieci zmieszanych (niesegregowanych) to koszt 745,20 zł. Stąd tak ważne jest segregowanie śmieci.

Troska o segregowanie odpadów, to troska o finanse całej gminy. Jeśli śmieci będą źle posegregowane wówczas koszt wywozu odpadów wzrośnie, a już w tym roku do gminnej gospodarki odpadami miasto musiało dopłacić 400 tys. zł. Tymczasem zgodnie z przepisami wpłaty mieszkańców powinny równoważyć się z kosztami miasta

– podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Od 1 stycznia 2022 r. za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą 32,50 zł miesięcznie za osobę. Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, jednorodzinnymi mogą pomniejszyć tę kwotę o 2,50 zł składając deklarację o kompostowaniu bioodpadów w przydomowym kompostowniku. Dokument można złożyć w każdym momencie w Urzędzie Miejskim w Pszowie. Ci, którzy nie zdecydują się na segregowanie śmieci zapłacą 97,50 zł za mieszkańca za miesiąc.

Główne przyczyny wzrostu cen to: wzrost liczby frakcji do segregowania, rosnące ceny paliw i wynagrodzeń oraz wyższe koszty związane z obsługą Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunlanych. Wynikają one z nowych przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i przetwarzania odpadów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022