„Drzewko za drzewko”. Choinki od Radia 90 i leśników: Racibórz [FOTO]
Rozdajemy drzewka świąteczne na Zamku Piastowskim w Raciborzu. "Drzewko za drzewko" to wspólna przedświąteczna akcja Radia 90 i Lasów Państwowych, dziś (19.12.) jest z nami Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Pierwsza choinka trafiła do rąk Alicji, z którą rozmawiał nasz reporter Robert Krzyżaniak:
Radio 90: Dzisiaj przyszła Pani po choinkę „Drzewko za drzewko” i piękna choinka jest i wróci z Panią do domu. A jakie drzewko Pani ofiarowała nam?
Alicja: To było zdjęcie i kawałek drzewka naturalnego z lasu przyniesionego przeze mnie, specjalnie dla Radia 90.
Radio 90: Co przedstawiało zdjęcie?
Alicja: To była choinka, która była w zeszłym roku w domu moich rodziców.
Radio 90: Co to drzewko, które Pani wzięła?
Alicja: Wybrałam świerka. Tradycyjnie, u nas zawsze w domu był świerk. Od niedawna mieszkam w Raciborzu, może będzie przypominał mi trochę dom rodzinny.
Radio 90: Będzie tak pięknie ustrojony, jak ta choinka na zdjęciu?
Alicja: Mam nadzieję.
A później pojawiały się kolejne osoby, które przynosiły nam swoje drzewka, bardzo różne:
Z inauguracji naszej akcji „Drzewko za drzewko” w Raciborzu zadowolony by pełniący obowiązki nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, Marcin Fischer:
Marcin Fischer: Okres przedświąteczny jest szczególnym czasem, i dla nas leśników, ale i dla wszystkich ludzi. Dla nas to okres wzmożonych przygotowań tego, co wszyscy chcielibyśmy w domu mieć na te święta, czyli zielonego drzewka, najlepiej naturalnego, choinki. Co roku oddajemy do dyspozycji naszych kupujących od 900 wzwyż drzewek.
Radio 90: Świerki, sosny, ale nie tylko pewnie.
Marcin Fischer: Oprócz naszych rodzimych gatunków: sosen, świerków, jodeł, mamy też drzewa, które są wyhodowane na plantacjach, specjalnie do tego, żeby zostały potem sprzedane na cele świąteczne, a to są m.in. świerki serbskie, świerki kłujące, jodły jednobarwne. Gatunki, które normalnie w naszych warunkach w lasach nie występują.
Radio 90: To są drzewka od do?
Marcin Fischer: To wszystko zależy od upodobań. Niektórzy wolą małe drzewka, mają w domu pupili, które niekoniecznie tolerują wielkie albo mogą poczynić konkretne szkody i wybierają małe drzewka, skromniej przystrojone. Mamy też takie, które uświetniają to miejsce, na którym jesteśmy, czyli Zamek Piastowski w Raciborzu. Choinka świerkowa, która ma kilkanaście metrów, to wszystko pochodzi z naszych lasów. Tylko stanowi o tym, że tyle lat już dostarczamy te drzewka. Nadal są i nadal będą, a to wszystko świadczy tylko o tym, że zrównoważona gospodarka leśna w naszych lasach jest prowadzona.
Radio 90: Ile rośnie takie drzewko?
Marcin Fischer: Pierwsze możemy pozyskiwać już na uprawach takich 3-4-letnich. W przypadku sosny jest to bardzo łatwo poznać, bo wiek drzewa można określić po ilości okółków, czyli przyrostów, które wykształciła.
Radio 90: A te największe?
Marcin Fischer: Te największe to kilkunasto-, kilkudziesięcioletnie drzewa.
A nasza akcja „Drzewko za drzewko” już we wtorek (20.12.) na rybnickim rynku, w środę (21.12.) w Czerwionce-Leszczynach a czwartek (22.12.) w Cieszynie.
Więcej zdjęć:
Czytaj także: