Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Drzewko za drzewko”. Choinki od Radia 90 i leśników: Racibórz [FOTO]

Facebook Twitter

Rozdajemy drzewka świąteczne na Zamku Piastowskim w Raciborzu. "Drzewko za drzewko" to wspólna przedświąteczna akcja Radia 90 i Lasów Państwowych, dziś (19.12.) jest z nami Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Pierwsza choinka trafiła do rąk Alicji, z którą rozmawiał nasz reporter Robert Krzyżaniak:

Radio 90: Dzisiaj przyszła Pani po choinkę „Drzewko za drzewko” i piękna choinka jest i wróci z Panią do domu. A jakie drzewko Pani ofiarowała nam?

Alicja: To było zdjęcie i kawałek drzewka naturalnego z lasu przyniesionego przeze mnie, specjalnie dla Radia 90.

Radio 90: Co przedstawiało zdjęcie?

Alicja: To była choinka, która była w zeszłym roku w domu moich rodziców.

Radio 90: Co to drzewko, które Pani wzięła?

Alicja: Wybrałam świerka. Tradycyjnie, u nas zawsze w domu był świerk. Od niedawna mieszkam w Raciborzu, może będzie przypominał mi trochę dom rodzinny.

Radio 90: Będzie tak pięknie ustrojony, jak ta choinka na zdjęciu?

Alicja: Mam nadzieję.

A później pojawiały się kolejne osoby, które przynosiły nam swoje drzewka, bardzo różne:

Z inauguracji naszej akcji „Drzewko za drzewko” w Raciborzu zadowolony by pełniący obowiązki nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, Marcin Fischer:

Marcin Fischer: Okres przedświąteczny jest szczególnym czasem, i dla nas leśników, ale i dla wszystkich ludzi. Dla nas to okres wzmożonych przygotowań tego, co wszyscy chcielibyśmy w domu mieć na te święta, czyli zielonego drzewka, najlepiej naturalnego, choinki. Co roku oddajemy do dyspozycji naszych kupujących od 900 wzwyż drzewek.

Radio 90: Świerki, sosny, ale nie tylko pewnie.

Marcin Fischer: Oprócz naszych rodzimych gatunków: sosen, świerków, jodeł, mamy też drzewa, które są wyhodowane na plantacjach, specjalnie do tego, żeby zostały potem sprzedane na cele świąteczne, a to są m.in. świerki serbskie, świerki kłujące, jodły jednobarwne. Gatunki, które normalnie w naszych warunkach w lasach nie występują.

Radio 90: To są drzewka od do?

Marcin Fischer: To wszystko zależy od upodobań. Niektórzy wolą małe drzewka, mają w domu pupili, które niekoniecznie tolerują wielkie albo mogą poczynić konkretne szkody i wybierają małe drzewka, skromniej przystrojone. Mamy też takie, które uświetniają to miejsce, na którym jesteśmy, czyli Zamek Piastowski w Raciborzu. Choinka świerkowa, która ma kilkanaście metrów, to wszystko pochodzi z naszych lasów. Tylko stanowi o tym, że tyle lat już dostarczamy te drzewka. Nadal są i nadal będą, a to wszystko świadczy tylko o tym, że zrównoważona gospodarka leśna w naszych lasach jest prowadzona.

Radio 90: Ile rośnie takie drzewko?

Marcin Fischer: Pierwsze możemy pozyskiwać już na uprawach takich 3-4-letnich. W przypadku sosny jest to bardzo łatwo poznać, bo wiek drzewa można określić po ilości okółków, czyli przyrostów, które wykształciła.

Radio 90: A te największe?

Marcin Fischer: Te największe to kilkunasto-, kilkudziesięcioletnie drzewa.

A nasza akcja „Drzewko za drzewko” już we wtorek (20.12.) na rybnickim rynku, w środę (21.12.) w Czerwionce-Leszczynach a czwartek (22.12.) w Cieszynie.


Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj