Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dym z hałdy w Pszowie. Mieszkańcy Rydułtów duszą się w gryzącym pyle [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Gryzący dym w gardle, duszący kaszel, piekące oczy i zapach siarki - tak wygląda codzienność mieszkańców ulicy Wróblewskiego w Rydułtowach, żyjących w cieniu hałdy Wrzosy w Pszowie.

Dym z hałdy w Pszowie

Dym z hałdy w Pszowie. Słuchacze Radia 90 proszą o pomoc

Od pewnego czasu z hałdy wydobywa się dym, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Piszecie do nas w tej sprawie, wysyłacie zdjęcia i prosicie o pomoc. Na miejscu był nasz reporter Arkadiusz Żabka:

Dzisiaj rano straszne dymy leciały, siarka, smród, nie mogłam oddychać…

Dym z hałdy w Pszowie

Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu

– mówi nam jedna ze słuchaczek:

Słuchaczka Radia 90: Zaczęły się, jak to oni określają samozapłony na hałdzie, czemu towarzyszy zadymienie, nieprzyjemny i duszący zapach, to trwa dokładnie kilka miesięcy. Wstajemy rano, otwieramy okna i czujemy gryzący w gardło zapach (..). Kłęby dymu się wydobywają z tej hałdy.

Problemem są również wyścigi motocyklowe na hałdzie

– dodaje nasza rozmówczyni:

Słuchaczka Radia 90: Na tej hałdzie w weekendy odbywają się wyścigi i moim zdaniem, te motocykle jeszcze do tego dokładają, ciągle to rozjeżdżają i powodują, że te samozapłony zaczynają się na nowo dziać. My chcielibyśmy, żeby to przestało kopcić i nas dusić. Może trzeba by było tę hałdę ogrodzić, żeby nie mógł każdy tam wjeżdżać motorem i przede wszystkim wygasić to, co tam się teraz dzieje.

Dym z hałdy w Pszowie. Wideo

Mieszkańcy ulicy Wróblewskiego pisali do Urzędu Miasta w Pszowie oraz WIOŚ w Katowicach. Pszowski samorząd odpisał, że właściciel hałdy, czyli Spółka Restrukturyzacji Kopalń została poinformowana o skargach mieszkańców. Z komunikatu urzędu wiemy, że na pszowskiej hałdzie Wrzosy I rozpoczęły się prace, które mają zahamować rozprzestrzenianie się zjawisk pożarowych. Prace, które wykonuje rybnicka firma, potrwają kilka tygodni.

Urzędnicy podkreślają, że stan techniczny hałdy jest bardzo zły. Wydobywający się ze zwałowiska tlenek węgla, miejscami przekracza dopuszczalne stężenia. Konieczna jest więc likwidacja zapożarowania i rekultywacja techniczna oraz biologiczna hałdy. Ten temat wróci w porannej rozmowie w Radiu 90 w najbliższy piątek (6.10.) Naszym gościem będzie Piotr Kowol zastępca burmistrza Pszowa.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024