Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda w Rydułtowach. Trwa jej rozbiórka. Mieszkańcy mają dość pyłów i wyziewów [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

"Nie potrafimy dalej żyć, w pyle wydobywającym się z rozbieranej hałdy. Od lat nikt nam nie chce pomóc" - mówią mieszkańcy Rydułtów.

Hałda w Rydułtowach

Hałda w Rydułtowach – wielka góra, wielki problem

O problemie mówimy w Radio 90 od kilku lat, kiedy to rozpoczęła się rozbiórka. Teraz temat powraca, bo od kilku tygodni niemalże codziennie z hałdy wydobywa się gryzący pył. Z mieszkańcami spotkał się Arkadiusz Żabka.

Z powodu zanieczyszczeń chorujemy, „godka mi chyto”’nie można rozmawiać, dusiło mnie, kaszel (…) wieczorem wywietrzyć to jest cud, jak się uda.

Mamy problemy zdrowotne, kaszel, problemy z oddychaniem, problemy z oddychaniem.

Pył, kurz, w nocy nie można okna otworzyć, bo śmierdzi samą siarką. Hałda jest odkrywana i później te gazy wszystkie się wydobywają. (…) Mam wrażenie, że to nie jest gaszenie zapożarowania, tylko odzysk kruszywa.

Na prośbę mieszkańców nieco zniekształciliśmy ich głosy

Hałda w Rydułtowach – jej rozbiórka generuje wiele pyłów

Jesienią ubiegłego roku, doszło do spotkania mieszkańców z urzędnikami ze starostwa wodzisławskiego, Urzędu Miasta Rydułtowy, PGG oraz firmy Marbud zajmującej się rekultywacją hałdy.

Burmistrz się zobowiązał, że pojedziecie do starosty, że będzie robił, co będzie mógł, ale wyszło na to, że nie może nic. (…)

Mieszkańcy chcą wstrzymania działalności firmy MARBUD rekultywującej hałdę.

Miasto Rydułtowy i burmistrz Marcin Połomski zostali wywołani do tablicy. Co mówi gospodarz miasta? O tym jeszcze dzisiaj w wiadomościach Radio 90 i na portalu www.radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj