Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś w nocy zmiana czasu z letniego na zimowy! Pośpimy dłużej, ale czy to ostatnia zmiana czasu?

Facebook Twitter

Mamy ostatni weekend października, więc jak co roku, w nocy z soboty (30.10.) na niedzielę (31.10.) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że cofamy zegarki, czyli śpimy godzinę dłużej, ale czy to ostatni raz?

fot. pixabay.com

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001r.:

Począwszy od 2002r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Na Twitterze Ministerstwa Rozwoju i Technologii 24 października ukazał się komunikat:

Dziś (30.10.) przesuwamy wskazówki zegara z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy jest łatwiejsza od zmiany czasu, która następuje wiosną. Jednak każde przestawienie czasu wpływa na nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Istnieje coś takiego jak „geny zegarowe”. Kodują one białka według rytmicznych wzorców dobowych. Ma to wpływ na sygnały biochemiczne w naszym organizmie, od których zależy aktywność serca, ciśnienie, poziom hormonów, metabolizm, tlen oraz nasza temperatura.

Zaburzenie naszej codziennej rutyny ma wpływ na działanie mechanizmów, do których przyzwyczajony jest organizm. Te zmiany mogą wywoływać stres, problemy z metabolizmem, problemy ze snem oraz zaburzenia koncentracji:

Reakcje naszego organizmu na zmiany rytmu dobowego wpływają na większą podatność na otyłość, zwiększają ryzyko zawału serca, czy depresji.

fot. pixabay.com

Każdy ma swój zegar biologiczny

Wśród nas są ludzie w typach „sowy”, są też „skowronki”, dlatego możemy różnie odczuwać zmianę czasu. Każdy z nas ma też inne przyzwyczajenia i codzienny rytm, który może zostać zaburzony również przez inne czynniki. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie również w kontekście pewnej zdrowej rutyny. Nie fundować sobie częstych „nocnych posiadówek”, które w późniejszym czasie negatywnie wpłyną na funkcjonowanie naszego organizmu.

Co zrobić, aby łagodniej przejść zmianę czasu?

Najlepiej dzień po zmianie czasu, który będzie jutro (31.10.) nie planujmy nic ważnego. Zafundujmy sobie dzień na regenerację, spokojny spacer. Kierujmy się potrzebami własnego organizmu, nie kierujmy się zegarem, kładźmy się spać i wstawajmy o tej godzinie, o której podpowiada nam nasz zegar biologiczny.

fot. pixabay.com

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021