Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś wybór europejskich astronautów. Czy będzie wśród nich Polak?

Facebook Twitter

Polak ponownie w kosmosie? Jest taka szansa. Dziś Europejska Agencja Kosmiczna poda nazwiska osób, które polecą w kosmos, zasilając tym samym Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przynajmniej jedna spośród nich zostanie wytypowana do lądowania na Księżycu.

Fot. pixabay.com

Dziś o godzinie 14.20 w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna wybierze nowych astronautów do eksploracji kosmosu. Wyłonionych zostanie 4-6 osób. Zasilą oni skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a przynajmniej jedna osoba zostanie wybrana do realizacji misji Artemis 3, czyli ponownego załogowego lądowania na Księżycu, jakie jest zaplanowane na 2025 rok. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy Europejczyk, który stanie na naturalnym satelicie Ziemi. Aktualnie trwa misja Artemis 1. Zakończy się ona z początkiem grudnia br.

Do tej niecodziennej pracy zgłosiło się ponad 22 000 chętnych z całej Europy, w tym ponad 500 śmiałków z Polski. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło kolejno z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Selekcja trwała 18 miesięcy. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii wśród osób wyłonionych, przynajmniej jedna będzie niepełnosprawna.

Pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski. W w 1978 roku wraz z radzieckim astronautą białoruskiego pochodzenia Piotrem Klimukiem odbyli lot na orbitę okołoziemską na statku Sojuz 30. Misja trwała 8 dni, w trakcie której astronauci 126 razy okrążyli Ziemię.

Czy Polak ponownie poleci w kosmos? Może stanie na Księżycu? Wydarzenie można obserwować na żywo na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023