Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzisiaj św. Floriana – patrona strażaków. Radio 90 w strażackiej remizie! [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – hasło to przyświeca strażakom. Tym zawodowym, pełniącym służbę całodobowo, ale i tym, którzy rzucają wszystko i biegną do remizy, gdy tylko słyszą syrenę strażacką. Radio 90 z okazji dnia św. Floriana – patrona strażaków odwiedziło strażnicę OSP w Kokoszycach.

Tutejsza jednostka powstała w 1912 roku, obecnie zrzesza 86 członków. Jak mówi Witold Kowol, prezes OSP w Kokoszycach – Do udziału w akcjach ratowniczo -gaśniczych możemy zadysponować 28 strażaków.

Strażacy ochotnicy wspierają kolegów z zawodowych Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych. Często, w mniejszych miejscowościach jako pierwsi dojeżdżają na miejsce zdarzenia i rozpoczynają akcję. A na nią od zawsze wzywa ich syrena.

Strażacy na każdej akcji zdobywają wiedzę praktyczną. Ale tą teoretyczną, już od najmłodszych lat można zdobywać, uczestnicząc w zajęciach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – mówi Witold Kowol.

Strażacy to nie tylko panowie, podobnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza składa się nie tylko z chłopaków – dodaje prezes OSP w Kokoszycach.

Strażacy ochotnicy z Kokoszych chcieliby, aby w ich remizie na powrót działała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.-  Zachęcamy młodzież, to ciekawa nauka, to informacje, które przydadzą się w życiu, a i to życie można też komuś uratować – mówi Grzegorz Grabowski z OSP w Kokoszycach. Jak dodaje, przekonać do tego trzeba też rodziców.

Z jednej strony nabywanie wiedzy teoretycznej, jak zachować się w trudnych sytuacjach, jak prawidłowo wezwać pomoc, ale tez pierwsza pomoc i ciągłe ćwiczenia – to wszystko czeka na zajęciach młodych drużyn.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to oprócz wiedzy także sprawność fizyczna, nie brakuje tutaj ćwiczeń ogólnorozwojowych – przekonuje Grzegorz Grabowski.

Strażakiem warto być, to nie tylko pomoc innym, ale też ogromne zaufanie społeczne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, praca strażaka cieszy się największym szacunkiem obywateli. W polskim społeczeństwie aż 94% badanych wskazało ich, jako ludzi godnych zaufania oraz cechujących się wysoką etyką zawodową.

A strażakom w dniu ich patrona – św. Floriana życzymy: tylu powrotów, ilu wyjazdów.
Z Witoldem Kowolem i Grzegorzem Grabowskim z OSP w Kokoszycach rozmawiał Jan Bacza.

Powyżej filmy autorstwa Michała Fielka z ostatnich ćwiczeń śląskich strażaków w Wiśle i wspólnych działań polskich i czeskich służb w Jastrzębiu-Zdroju.

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021