Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Elektrośmieci zbierane w… bibliotece

Facebook Twitter

Punkt zbiórki elektrośmieci powstanie w rybnickiej bibliotece. Zbiórka odpadów elektrycznych potrwa od dzisiaj - 26 czerwca do najbliższego piątku (30.06.)

elektroodpady

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku dołączyła do programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. To najdłużej działający w Polsce ogólnopolski program edukacji ekologicznej dotyczący prawidłowego postępowania z tego rodzaju odpadami. W budynku przy ulicy Szafranka 7 powstanie punkt zbiórki, w którym będzie można oddawać elektrośmieci oraz zużyte baterie.

Można je przynosić codziennie od godz. 7:00 do 19:00. Zbierane będą wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie. Do akcji włączą się również biblioteczne filie, w których będzie można oddawać zużyte baterie.

Elektrośmieci – co będzie zbierane?

• komputery, laptopy, tablety, drukarki,
• telefony,
• zabawki i gadżety elektroniczne,
• pralki,
• lodówki,
• suszarki, żelazka, głośniki, odkurzacze,
• baterie,
• zużyte świetlówki i LEDy.

Do akcji włączą się również biblioteczne filie, w których będzie można oddawać zużyte baterie. Dodatkowo w filiach nr 4 (ul. Za Torem 3B, Paruszowiec-Piaski)), nr 7 (ul. 1 Maja 59, Chwałowice), nr 10 (Barbary 22E, Niedobczyce), nr 13 (ul. Górnośląska 138, Niedobczyce), nr 15 (ul. Szewczyka 28, Kamień) przyjmowany będzie drobny sprzęt elektroniczny (np. telefony, zegarki, ładowarki, zużyte świetlówki i LEDy, itp.). Drobny sprzęt elektroniczny i baterie będzie można zostawiać już od 19 czerwca.

Do akcji dołączyła biblioteka w Rybniku i jej filie fot. L. Tyl

Więcej informacji o zbieranych rodzajach elektrośmieci można znaleźć pod TYM linkiem 

To nie wszystko! Za oddane elektrośmieci będzie można zbierać punkty i wymieniać je na nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta Rybnika, Nadleśnictwo Rybnik, ElektroEko i bibliotekę!
Wielkogabarytowe elektrośmieci, takie jak lodówki, pralki czy telewizory, warte są osiem punktów, mniejszy sprzęt AGD, taki jak mikrofalówka, to cztery punkty, każda inna grupa to jeden punkt. Nagrodę będzie można wybrać po uzbieraniu 8 punktów.

Organizowana zbiórka jest świetną okazją nie tylko do tego, by pozbyć się elektrośmieci i otrzymać upominek, ale także, by pomóc rybnickiej bibliotece. W jaki sposób? Zebrane zużyte urządzenia biblioteka będzie mogła wymienić na książki i sprzęt biblioteczny, z którego wszyscy będziemy mogli korzystać.

grafika: Biblioteka Rybnik

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024