Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Farma fotowoltaiczna w Rybniku. Ma być gotowa za rok

Facebook Twitter

W dzielnicy Kłokocin, na działce przy Poligonowej, spółka Orlen Południe S.A. wybuduje farmę fotowoltaiczną.

fot. pixabay.com

Rybnicka instalacja ma mieć typowo komercyjną funkcję – sprzedawać „zieloną energię elektryczną” do sieci zewnętrznej.

Na kompleks złoży się m.in. ok. 5400 paneli słonecznych, 17 sztuk inwerterów sieciowych, kontenerowa stacja transformatorowa o mocy 2500 kVA, oraz rozdzielnice. Inwestycja ma zostać oddana do użytku za rok, będzie kosztować około 6 milionów 800 tysięcy zł.

Składową projektu będzie przyłącze do istniejących sieci należącej do Tauron Dystrybucja S.A.

Przewidywane efekty ekologiczne uzyskane dzięki funkcjonowaniu farmy to uruchomienie produkcji energii elektrycznej z nowo wybudowanych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE (w wys. 2 158 MWhe/rok) oraz spadek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery (o 1 636 ton równoważnika CO2 rocznie).

„Cieszy mnie że w Kłokocinie dzięki jednej ze spółek Skarbu Państwa powstanie farma fotowoltaiczna” – przyznał w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: To mnie cieszy, bo przede wszystkim będzie czysta energia i myślę, że to jest dobry trend. Gdyby jakieś 7 lat temu nie zrezygnowano z tych czystych źródeł energii, to być może dzisiaj ten kryzys energetyczny nie byłby na taką skalę. Ta inwestycja w Rybniku też na pewno cieszy. Będzie czysty prąd i to myślę jest dobra wiadomość dla Polaków, Europejczyków.

Radio 90: Ten czysty prąd będzie dla Rybnika czy nie wiemy, gdzie on popłynie?

Piotr Kuczera: Pewnie będzie to komercyjne, będzie sprzedawany do sieci. Będzie konkurencja, a mogę powiedzieć, że jedna z firm rybnickich kupuje prąd w Estonii tylko dlatego, że jest czysty, a takie są- przypuśćmy- obostrzenia.

Farma fotowoltaiczna warta 6 mln 800 tysięcy złotych powstać ma w dzielnicy Kłokocin, przy Poligonowej.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj