Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO]

Facebook Twitter

Dwa pierwsze wiatraki stanęły w Makowie na terenie farmy wiatrowej, jaka powstaje w gminie Pietrowice Wielkie. Kolejnych sześć jest w przygotowaniu, do końca marca mają dojechać elementy wszystkich turbin wiatrowych. Inwestor pokazał, jak idą roboty konstrukcyjne, które mają zakończyć się w czerwcu.

farma wiatrowa w raciborzu
fot. mat. prasowe

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych.

Racibórz: Powstaje farma wiatrowa

Dwie pierwsze turbiny stanęły na terenie sołectwa Maków, kolejne są instalowane w innych sołectwach gminy Pietrowice Wielkie. Operacja montażu jest dwuetapowa, dlatego do instalacji wykorzystywane są dwa rodzaje żurawi (widoczne na zdjęciach). Jak mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska, pierwszy żuraw o mniejszej nośności i zasięgu montuje na każdym fundamencie trzy dolne sekcje wieży. Ten właśnie etap nazywany jest preinstalacją.

Drugi rodzaj żurawia, charakteryzujący się większą nośnością i zasięgiem, przystępuje do pracy po zakończonej preinstalacji, aby posadowić kolejne, wyższe sekcje wieży oraz najcięższy element – gondolę o wadze sięgającej 60 ton. Następnie
instaluje przekładnię i wirnik, do którego mocowane są finalnie trzy skrzydła wiatraka. W ten sposób kończy się montaż każdej z elektrowni.

Zaglądamy do środka wieży wiatraka

Inwestor zdradza jeden z sekretów turbin i pokazuje wnętrze wieży, co często wzbudza zainteresowanie. Na zdjęciu oprócz okablowania widać w zasadzie typową drabinę. W rzeczywistości pełni ona przede wszystkim funkcję prowadnicy dla… windy. W każdej z nowoczesnych turbin wiatrowych znajduje się bowiem winda, transportująca sprzęt oraz
pracowników technicznych na górę wieży do gondoli.

Farma wiatrowa Racibórz będzie składać się w sumie z 13 nowych turbin. Są to najnowocześniejsze urządzenia Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Inwestor przewiduje, że roboty konstrukcyjne zakończą się w czerwcu, by potem rozpocząć prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. Farma wiatrowa Racibórz ma dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj