Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Galeria Smolna” świętuje 10-lecie

Facebook Twitter

Jedna z najbardziej prężnych rybnickich galerii świętuje 10-lecie. Na przestrzeni dekady zorganizowano w niej 68 wyjątkowych wystaw, wiele warsztatów i spotkań z artystami.

„Galerii Smolna”, swoją siedzibę ma w czytelni filii Biblioteki Miejskiej przy Szkole Podstawowej nr 34 w Rybniku. Mówi Marzena Oleksy szefowa rybnickiej galerii:

Tu miejsce jest ważne. Biblioteka mieści się przy Szkole Podstawowej i moim celem było kształcenie u podstaw u mało czytelnika odbiorcy obycia ze sztuką. Jest to sztuka skierowana nie tylko do dorosłych ale dla dzieci, stąd ta różnorodność wystaw, które są prezentowane w galerii. Wiadomo, ze dzieci chcąc nie chcąc, obcują ze sztuką, ale mam też wiernych fanów, którzy wiedzą, że jak jest nowa po prostu przychodzą i oglądają. Chyba najbardziej taką wystawą, która poszła w świat to była wystawy Pani Jolanty Blij, rybniczanki, która mieszka w Paryżu, która zajmuję się fotografią podróżniczą i jedną ze zdjęć Pani Jolanty znalazło się w filmie Woody’ego Allena  ” O północy w Paryżu”. To było bardzo duże wydarzenie.

Z okazji jubileuszu w Galerii Smolna można zobaczyć najlepsze plakaty, jakie na przestrzeni ostatnich 10 lat zapraszały na wystawy. Wszystkie są autorstwa Lecha Pierchały:

Kluczem do zrobienia dobrego plakatu, trzeba mieć doskonałe materiały fotografie na początku, czy reprodukcję danych prac. Polega to na tym, że oglądam, zazwyczaj od razu wiem, która fotografia będzie się nadawała na plakat i która leży mi pod kątem kompozycji tworzenia. Podstawom tworzenia jest przede wszystkim rzetelne, czyli tak jakbym chciał, aby mi stworzono, nie ma półśrodków.

Jubileuszową wystawę można oglądać w Galerii Smolna do końca czerwca.

Zobacz plakaty:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024