Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Gawęda w Radiu 90: Zbyt wcześnie by skreślać powstanie kopalni Paruszowiec [WIDEO]

Facebook Twitter

Nie skreślam powstania kopalni Paruszowiec w Rybniku - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 wiceminister energii Adam Gawęda. Rząd nie wycofuje się z pomysłu budowy nowej kopalni, mimo że planowana inwestycja budzi ogromne emocje. Protestują mieszkańcy oraz rybnicki samorząd.

Wicemister Gawęda podkreśla, że powstanie kopalni Paruszowiec musi odbywać się przy społecznej akceptacji:

Złoża przenieść się w inne miejsce nie da albo go wyeksploatujemy tam, gdzie ono jest, tam, gdzie ono zalega, albo rezygnujemy z jakiejś części złoża. W przypadku Paruszowca, w przypadku tej inwestycji planowanej do realizacji, musi ona się odbyć w zgodzie z samorządem i z mieszkańcami. Też to niejednokrotnie podkreślałem, że kwestia wyboru lokalizacji, czy to rozbudowywanej kopalni czy też projektowanej nowej kopalni, musi się odbywać w zgodzie z otoczeniem, ze społeczeństwem, z mieszkańcami i z jednostkami samorządu terytorialnego i to jest coraz trudniejsze. 

Rozważane jest zmniejszenie pola eksploatacyjnego złoża Paruszowiec – dodaje wiceminister Gawęda:

Jeśli uda się zmienić ten model tej kopalni tak, aby wyłączyć te elementy, te obiekty, które już są zbudowane i osiedla i zbudować model kopalni o nieco mniejszym zasięgu eksploatacyjnym tak, aby nie degradować środowiska, by nie powodować deformacji powierzchni, to być może ten model zaakceptowany przez samorząd, będzie realizowany. Można zmniejszyć pole eksploatacyjne, tutaj uważam, że zbyt wcześnie jest, by skreślać tę inwestycję i przedwcześnie by było mówić, że ona na pewno będzie budowana. 

Zobacz rozmowę na wideo:

Cała rozmowa z wiceministrem energii Adamem Gawędą poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Dziś w Radiu 90 jeszcze komentarze do słów wiceministra. Co mówi Mirosław Mroszczak przedstawiciel mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę kopalni Paruszowiec? Co mówią w Urzędzie Miasta? Słuchajcie Radia 90!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj