Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GKS Jastrzębie powstał w 1961 roku, to ustalili historycy. Klub zarejestrowano 15 czerwca

Facebook Twitter

15 czerwca 1961 roku został zarejestrowany klub piłkarski GKS Jastrzębie. Takie są ustalenia historyków. To oznacza, że w 2021 roku działacze, zawodnicy i kibice świętują okrągły jubileusz, bo od chwili założenia GKS-u mija 60 lat. Choć w oficjalnej nazwie klubu figuruje rok 1962.

Rozmawialiśmy z Marcinem Boratynem, wiceprezesem Stowarzyszenia Jastrzębski Sport, a na co dzień kierownikiem Galerii Historii Miasta:

Marcin Boratyn: Gdzieniegdzie te informacje o 1961 roku pojawiały się, chociażby na jakimś proporczyku czy na jakiejś odznace, ale jakoś się ukuło nie wiadomo dlaczego, że datą powstania klubu jest rok 1962. Ja byłem tą sprawą dosyć zaintrygowany i zacząłem szukać w prasie i w archiwach i okazało się, że w archiwum w Cieszynie znajduje się dokument, w którym czarno na białym jest napisane, że klub został założony w marcu już w 1961 roku, a zarejestrowany 15 czerwca 1961 roku, czyli rok wcześniej niż nam się do tej pory wydawało.

Okrągły jubileusz to okazja do spotkań i wspomnień. Kibiców piłki nożnej z Jastrzębia czeka sezon jubileuszowy:

Marcin Boratyn: Tak, żeby pogodzić prawdę historyczną z tą tradycją, która się utarła, wiemy, że rok 1962 dla kibiców jest niejako symbolem noszonym na czapkach, koszulkach, na szalikach, jest w piosenkach i nie będziemy już z tym walczyć, po prostu jest to element tradycji. Jeżeli chodzi o obchody, na pewno będziemy duży nacisk kładli na szerzenie wiedzy o historii klubu, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę, że GKS powstał jako Górnik Jastrzębie, później były zmiany nazw. Klub zaczynał od „C” klasy, też się przewijały różne znane osobistości. Chcemy o nich przypomnieć, będzie też okazja do zebrania jakichś pamiątek pod przyszłe muzeum jastrzębskiego sportu. Będziemy chcieli zaktywizować kibiców, piłkarzy, działaczy, żeby to środowisko na nowo zintegrować i pokazać, że GKS Jastrzębie to jest jedna rodzina.

W planach są spotkania z byłymi zawodnikami i wydarzenia sportowe, część z nich została jednak przeniesiona na przyszły rok, w uwagi na wciąż trwającą pandemię. Harmonogram wydarzeń na bieżąco można sprawdzać na stronie GKS-u Jastrzębie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023