Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorzyce: 5 dni roboczych na złożenie wniosku o dotację do wymiany pieca

Facebook Twitter

Tylko 5 dni roboczych na złożenie wniosku o gminną dotację na wymianę źródła ciepła. Tak krótki termin daje swoim mieszkańcom gmina Gorzyce. Nabór na 2022 rok rusza jutro (24.11.), a dokumenty będą przyjmowane do wtorku (30.11.), w godzinach pracy urzędu.

W tej sprawie do redakcji Radia 90 zadzwonił mieszkaniec Gorzyc, Bogdan:

Jeśli ktoś jest w tym czasie chory lub jest w pracy i po prostu w ciągu tych 5 dni nie może tego wniosku złożyć, to już w konkursie nie uczestniczy. W innych latach tak upokarzali ludzi, że był właśnie taki komitet kolejkowy, który stał od godziny 4.00, bo kto pierwszy ten lepszy. A w tym roku stwierdzili, że jest konkurs, ale nabór trwa 5 dni

– to nasz słuchacz, który zwraca również uwagę, że Gorzyce nie przystąpiły do wszystkich programów, w ramach których można starać się o dofinansowanie:

Nie przystąpiła do programu ,,Stop Smog”, który też jest z ministerstwa, tylko są w programie ,,Czyste Powietrze”..

O zasady ubiegania się o dofinansowanie na 2022 rok zapytaliśmy Daniela Jakubczyka, wójta „zielonej gminy” Gorzyce.

Są one takie same jak w roku ubiegłym

– podkreśla wójt:

Daniel Jakubczyk: Tygodniowy okres składania wniosków, które można składać bezpośrednio w biurze obsługi klienta urzędu w godzinach jego urzędowania. Ja myślę, że gdyby tego typu sytuacja wydarzyła się to oczywiście można taki wniosek złożyć też przez pełnomocnika, można nadać go w urzędzie pocztowym, liczy się data wpływu do urzędu. W tym roku, podobnie jak roku ubiegłym będzie forma losowania. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 600 wniosków.

Daniel Jakubczyk:

Na 2022 rok planowane jest przyznanie 100 dotacji na wymianę kotła na węglowy z automatycznym załadunkiem paliwa lub opalany biomasą, na gazowy i olejowy – 108, dwie na na ogrzewanie elektryczne i 14 na pompy ciepła. Wójt Gorzyc podkreśla, że mieszkańcy, którzy nie mają szans na podłączenie do sieci gazowej będą prawdopodobnie mogli liczyć też na dodatkowe pieniądze na 2023 rok:

Daniel Jakubczyk: W przypadku złożenia wniosku przez samorząd, w tym przypadku przez Gorzyce o pożyczkę do WFOŚ jeszcze w roku 2021, co chcemy zrobić, planujemy dofinansowywać zarówno w roku 2022 jak i w 2023 roku. Dotyczyłoby to mieszkańców budynków na terenie Gorzyc, w których nie ma możliwości technicznej wykonania przyłączenia gazowego Tego typu rejony w tej chwili jeszcze posiadamy. Dlatego relatywnie krótki okres, żebyśmy mogli kilkaset wniosków przygotować do losowania, przeprowadzić procedurę losowania i złożyć wniosek do WFOŚ.

Dotacje, na jakie mogą liczyć mieszkańcy gminy Gorzyce, wahają się od 4 do 5 tysięcy złotych w zależności od wybranego systemu ogrzewania. Dodajmy, że wciąż przyjmowane są wnioski w programie „Czyste Powietrze”: tu wpłynęło ich już 600. O gminną dotację można będzie wnioskować od jutra (24.11.) do wtorku (30.11.). Dokumenty można składać osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika.

WNIOSKI MOŻNA SKŁADAĆ W BIURZE OBSŁUGI KLIENTA URZĘDU GMINY W GORZYCACH UL. KOŚCIELNA 15, 44-350 GORZYCE W GODZINACH JEGO URZĘDOWANIA LUB PRZESŁAĆ POCZTĄ (LICZY SIĘ DATA WPŁYWU DO URZĘDU) W TERMINIE:

24.11.2021 – 30.11.2021.

Nie dopuszcza się składania wniosków do skrzynki na zewnątrz budynku urzędu oraz składania wniosków drogą elektroniczną.

Realizacji będą podlegały wnioski zweryfikowane pozytywnie spośród wniosków wyłonionych w drodze losowania.

NIE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ SKŁADANIA WNIOSKÓW!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021