Groby powstańców śląskich będą oznaczone przez IPN. Pierwszy w Jastrzębiu-Zdroju
Groby powstańców śląskich będą oznaczone przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziś (5.07.) pierwsza mogiła została uhonorowana na cmentarzu przy ulicy Dębowej w Jastrzębiu-Zdroju. Dokładnie w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego.
Wyjaśnia Jan Kwaśniewicz, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach:
Jan Kwaśniewicz: Od 2019 roku prowadzimy akcję „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalamy groby powstańców śląskich od zapomnienia”. Ta akcja polega na tym, że chcemy zebrać informacje o grobach powstańców śląskich, takich, o których nie wiemy, na zwykłych cmentarzach, są imiona i nazwiska, a nie ma takiej informacji, że ta osoba brała udział w powstaniach śląskich. Wpływają do nas zgłoszenia, w ciągu dwóch lat spłynęło 127 zgłoszeń. (…) Mamy zewidencjonowanych przez samorząd niewiele więcej takich grobów. (…)
Grób, który został oznaczony, należy do Józefa Hetmańskiego:
Jan Kwaśniewicz: Też był taką osobą, o której zapomniano już trochę. To była osoba, która brała udział w trzech powstaniach śląskich z bronią w ręku. W międzyczasie pełnił funkcję zastępcy komendanta ochrony hotelu, gdzie miała miejsce siedziba komisji plebiscytowej. Chcemy powrócić do tej osoby i oznaczyć ją znakiem pamięci „Tobie Polsko”, który IPN przygotował na tę okazję.
Znak jest wzorowany na proporcu „Tobie Polsko”:
Jan Kwaśniewicz: Oryginał tego proporca znajduje się w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To był oryginalny proporzec, który był użyty na jednej z pierwszej manifestacji narodowej (…), kiedy pozwolono używać polskich emblematów. Chcemy do tego nawiązać, uważamy to jako najlepszą dewizę postawy powstańczej i chęci powrotu przez mieszkańców Górnego Śląska do Polski.
Groby powstańców śląskich wskazywały osoby prywatne, rodziny walczących, stowarzyszenia czy organizacje społeczne.
Czytaj także:
- IPN prowadzi prace poszukiwawcze na cmentarzu parafialnym „Jeruzalem” w Raciborzu
- Mszana pamięta o mogiłach – miejscach pamięci historycznej
- Biskup ewangelicki: Pieniądze za znicze bardziej pomogą żywym