Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biskup ewangelicki: Pieniądze za znicze bardziej pomogą żywym

Facebook Twitter

Tysiące zniczy, świece, wiązanki, bukiety, wieńce. Tak niebawem wyglądać będą polskie cmentarze. Na razie nie ma żadnych decyzji co do ewentualnego zamykania, czy innych obostrzeń na nekropoliach.

Coraz częściej odwiedzać będziemy miejsca, gdzie spoczywają nasi bliscy. Najbliższe dni to czas porządkowania grobów, ale także chwile, kiedy pojawia się na nich wiele płonących lampek. Tymczasem ewangelicki biskup diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wystosował do wiernych apel.

1 listopada Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W Kościołach luterańskich dzień ten nazywany bywa Pamiątką Umarłych. Luteranie nie czczą świętych w rozumieniu rzymskokatolickim, ponieważ nie uznają ich kultu zatem ten dzień to nie wspomnienie świętych, ale tych, którzy odeszli.

Biskup Adrian Korczago w przesłaniu do wiernych zaznacza, że:

Cmentarz powinien być szczególnym miejscem zadumy nad przemijaniem, zmierzania się z tematyką życia wiecznego, przeżywania żałoby po utracie bliskich, miejscem, na którym uświadamiamy sobie, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo!

Jak dodaje biskup:

Niestety coraz częściej nasze ewangelickie cmentarze, zupełnie wbrew naszej duchowości, przypominają centra handlowe, giełdy kwiatowe, hurtownie zniczy. Bezzasadnie przejmujemy narzucaną modę, obowiązujące trendy.

Biskup zachęca również do brania przykładu z akcji parafii w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju. I jak pisze dalej:

Proszę Was o przeznaczcie kwot, które planowaliście w tym roku wydać na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom w naszej okolicy.

Środki zbierane przez diecezję, po konsultacji ze szpitalami przeznaczone będą na zakup wskazanego i potrzebnego sprzętu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj