Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gwarancje pracy kontra rzeczywistość. Skończyli szkoły górnicze i rejestrują się w pośredniaku

Facebook Twitter

Blisko 80 absolwentów szkół górniczych jest już zarejestrowanych w wodzisławskim pośredniaku jako osoby bezrobotne. To ci uczniowie, którzy rozpoczynali naukę posiadając gwarancję zatrudnienia w kopalniach Kompanii Węglowej. Niestety w związku z trudną sytuacją spółki, umowa została zerwana.

Czy młodzi ludzie zostali na lodzie? O to by blisko 250 absolwentów, którzy ukończyli naukę w szkołach górniczych w ubiegłym roku, nie zostało bez zatrudnienia chce zadbać Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu.

W tamtejszym urzędzie pracy przygotowano program wsparcia skierowany do osób po Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie. Ma on pomóc im w znalezieniu pracy poza branżą górniczą. To dla nich zorganizowane będą warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy, w trakcie których poznają sytuację na rynku oraz wymogi pracodawców.

Zainteresowani zdobyciem nowych kwalifikacji będą kierowani na szkolenia, zgodnie z predyspozycjami zawodowymi. Warunkiem jest tutaj jednak deklaracja przyszłego pracodawcy o zatrudnieniu po zakończonym kursie. Wszyscy uczestnicy zostaną objęci pośrednictwem pracy.

Każdej osobie przydzielony zostanie doradca, który wspólnie ze swoim podopiecznym będzie poszukiwał wolnych miejsc pracy lub zakładów, w których można będzie odbyć staż, wykorzystać bon stażowy lub bon zatrudnieniowy.

Alternatywną formą pomocy będzie także wsparcie w postaci dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. W najtrudniejszej sytuacji jest 16 osób, które nie zdały egzaminu zawodowego, a tym samym nie posiadają oni kwalifikacji zawodowych.

Również dla nich przygotowano formy wsparcia, które mają im pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej i zawodowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj